Yüksek fiyatlar nedeniyle dava açıldı… Apple’ın itiraz dilekçesi reddedildi!

Seattle’daki bir federal yargıç Perşembe günü Apple ve Amazon’un ABD mahkemesinde, Amazon’un platformunda satılan iPhone ve iPad’lerin fiyatını yapay olarak şişirmek için komplo kurmakla suçlandıkları bir tüketici antitröst davasıyla yüzleşmeleri gerektiğine karar verdi.

APPLE AVUKATLARI KARARIN REDDİ İÇİN DİLEKÇE VERDİ

ABD Bölge Yargıcı John Coughenour kararında, Apple ve Amazon’un olası toplu davayı çeşitli yasal gerekçelerle reddetme tekliflerini reddetti.

Coughenour, antitröst davalarında temel bir konu olan ilgili pazarın “geçerliliğinin” jüri için bir soru olduğunu söyledi.

Kasım ayında açılan dava, Amazon’un çevrimiçi fiyat uygulamalarına meydan okuyan çeşitli özel ve resmi davalar arasında yer alıyor. Coughenour’un kararı, davanın kanıt toplama ve diğer ön duruşma süreçlerine doğru ilerleyeceği anlamına geldiği belirtildi.

Buna karşılık olarak Apple ve Amazon’un avukatları ve şirketlerin temsilcileri Cuma günü yorum taleplerine hemen yanıt vermedi.

KARARI TÜKETİCİLER İÇİN BÜYÜK BİR KAZANIM OLARAK GÖRDÜ

Davacıların avukatlarından Steve Berman, mahkemenin kararını “Apple telefon ve iPad tüketicileri için büyük bir kazanım” olarak nitelendirdi.

Reuters’in haberine göre, davacıların Ocak 2019’dan itibaren Amazon’dan yeni iPhone ve iPad satın alan ABD’de ikamet eden kişiler olduğu söylendi.  Davacılar Apple ve Amazon arasında o yıl yürürlüğe giren bir anlaşmanın, antitröst hükümlerini ihlal ederek rekabetçi satıcıların sayısını kısıtladığını iddia ettiler.

Davaya göre 2018 yılında Amazon’da yaklaşık 600 üçüncü taraf Apple satıcısı bulunuyordu. Davanın iddiasına göre Apple, Amazon’un kendi pazarındaki Apple satıcılarının sayısını azaltması halinde Amazon’a ürünlerinde indirim yapmayı kabul etti.

Apple, Amazon ile yaptığı anlaşmanın, e-ticaret platformunda satılan sahte Apple ürünlerinin en aza indirilmesine yardımcı olmak için yetkili satıcıların sayısını sınırladığını savundu.

APPLE VE AMAZON ARASINDAKİ ANLAŞMANIN DA ELE ALINACAĞI BELİRTİLDİ

Apple’ın avukatları bir mahkeme dosyasında anlaşmayı “olağan” olarak nitelendirdi ve “Yüksek Mahkeme ve Dokuzuncu Daire bu tür anlaşmaların rekabeti arttırıcı ve yasal olduğunu rutin olarak kabul etmiştir” dedi.

Seattle’daki yargıç, Apple ve Amazon arasındaki anlaşmanın “karşıt” motivasyonlarının davanın ilerleyen aşamalarında ele alınacağını söyledi.

Apple ikinci çeyrekte 94,8 milyar dolar satış kaydetti ve Amazon en son üç aylık kazanç raporunda 127,4 milyar dolar bildirdi.

Şikayet dilekçesinde belirtilmemiş üç kat tazminat ve diğer yardımların talep edildiği belirtildi.

KAYNAK: HABER7

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*