Yahudi yerleşimciler Filistinlilere ilişkin 400 zeytin ağacını söktü

Filistin Kurtuluş Örgütüne (FKÖ) bağlı Batı Şeria’nın kuzeyindeki Yahudi Yerleşim Üniteleri Evrakı Sorumlusu Gassan Daglas, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Nablus kentinin Deyr Onur beldesinde Filistinlilere ilişkin yüzlerce zeytin ağacının Yahudi yerleşimcilerce söküldüğünü söyledi.

Daglas, Filistinli bir aileye ilişkin zeytin ağaçlarının söküldüğü arazinin Shavei Shomron Yahudi yerleşim ünitesi yakınında yer aldığını aktardı.

Filistin Dışişleri Bakanlığından İsrail idaresine tepki

Öte yandan Filistin Dışişleri Bakanlığı da Yahudi yerleşimcilerin Filistinli çiftçilerin zeytinliklerine yönelik saldırısını kınadı.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, İsrail’in yerleşim alanlarını genişletme siyasetleri çerçevesinde Filistinlilere ilişkin toprakları gasbetmek üzere ordu birlikleri ile Yahudi yerleşimciler ortasındaki rol paylaşımı gereği her gün bu cins görüntülere şahit olunduğu tabir edildi. Filistinlilere ve yerlerine yönelik bu taarruzlardan tümüyle İsrail hükümetinin sorumlu olduğu vurgulandı.

Açıklamada ayrıyeten, İsrail’in yaptıklarına karşı hesap vermiyor olması ve milletlerarası reaksiyonların de istenilen seviyede olmaması nedeniyle barışçıl tahlil yollarını baltalama tarafında Tel Aviv idaresinin cesaretlendiğine dikkati çekildi.

İşgal altındaki Filistin toprakları üzerinde ikamet eden Yahudi yerleşimciler, sık sık Batı Şeria’da Filistinli çiftçilerin en değerli geçim kaynağı olan zeytin ağaçlarını kesiyor yahut ateşe veriyor.

İsrail’in 1967’de işgal ettiği Batı Şeria’da 250’den fazla yasa dışı Yahudi yerleşim ünitesi bulunuyor. Bu yerlerde ikamet eden 450 bine yakın Yahudi yerleşimci, Batı Şeria’da işgal altında yaşayan Filistinliler için hayatı daha da güç hale getiriyor.

Uluslararası hukuka nazaran, işgal altındaki topraklarda bulunan tüm Yahudi yerleşim üniteleri yasa dışı kabul ediliyor.