Uzman: Kriz, Erdoğan’ı Esad ile barışmaya da zorlar mı?

Gazeteci Murat Ehil, köşe yazısında ülkedeki ekonomik durum yüzünden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Suriye Devlet Lideri Beşar Esad ile münasebetlerini düzeltme ihtimalinden bahsetti.

Yetkin, ekonomik krizin Erdoğan’ı Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Devlet Lideri Muhammed bin Zeyid ile barışmaya zorladığını belirtip, misal bir atağın Esad için de gelebileceğini tabir etti.

Yetkin’in yazısında ilgili kısım şöyle:

“O kucaklaşmalar olmasaydı AK Partililer bugün 2023 seçimlerini kazanma hesaplarına dahil ettikleri 55 milyar dolar dış kaynak için kime güveneceklerdi? O 55 milyar hesabının 20 milyarını Suudi Arabistan’dan, 10 milyarını da BAE kaynaklı diye bekliyorlar.

Şimdi tekrar sorayım: ekonomik kriz Erdoğan’ı Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esad ile barışmaya da zorlar mı? ‘Hayır, zira Suriye’nin parası yok’ demeden evvel uygun düşünün. Kiminin parası, kiminin duası demişler. Erdoğan önüne gelen raporlardan görüyor ki seçmenin en büyük numaralı şikâyeti hayat pahalılığı, geçim problemi lakin ikinci sırada Suriyeli (ve artık diğer) göçmenler var. Onun en kısa yolu Şam’dan geçiyor.

‘ÖSO SORUN OLABİLİR’

Türkiye’nin şimdiye dek Esad rejimini devirmek için Özgür Suriye Ordusu (ÖSO), sonraki ismiyle Suriye Ulusal Ordusuna (SMO) verdiği dayanak Erdoğan’ın barışmaya yönelik hareketi önünde önemli bir sorun olabilir. Lakin Ankara stratejik önceliğini Şam ile -haydi barışmaya demeyelim- ilgileri yine kurmaya verdikten ve Erdoğan da burada AK Parti’ye seçim avantajı gördüyse ÖSO konusu biraz ikincil hasarla çözülebilir.”

MHP önderi Devlet Bahçeli, AK Parti Genel Lider Yardımcısı Hayati Yazıcı ve Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’nun hususla ilgili olumlu konuştuğunu hatırlatan Ehil, kelamlarını şöyle sürdürdü:

“İşin içinde bir de ‘Olmayınca olmuyor’ durumu var. Gazeteci Fikret Bila 15 Ağustos’ta Halk TV internet sitesinde şunları yazdı: ‘Esad devrildi mi? Hayır. Emevi mescidinde namaz kılındı mı? Hayır. ABD’nin PKK devleti kurması önlendi mi? Hayır. Rusya’nın şehit ettiği 33 erin hesabı soruldu mu? Hayır. Sonuç, maaş ödediği ÖSO’cular Türk bayrağını yaktı.'”

YAZININ TAMAMI