Türkiye’deki Bulgaristan göçmenlerine 2 Ekim seçimleri için ‘oy kullanın’ daveti

Bulgaristan’da hükümet kuramayan Bulgaristan Sosyalist Partisi’nin (BSP) 18 Temmuz’da aldığı misyonu Cumhurbaşkanı Rumen Radev’e iade etmesiyle ülkede 2 Ekim’de erken genel seçim yapılması kararı alındı.

Türkiye’deki göçmenler, Bulgaristan’da 1989’da komünist diktatör Todor Jivkov’un devrilmesiyle başlayan demokratikleşme sürecinde 15. defa genel seçimde oy kullanmaya hazırlanıyor. 4 Nisan, 11 Temmuz ve 14 Kasım 2021’de yapılan üç genel seçimin akabinde seçmenler, hükümetin kurulamaması nedeniyle bu sefer erken genel seçim için sandık başına gidecek.

“Kocaeli’de sandıklara ağır iştirak bekliyoruz”

Balkan Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği (BAL-TÜRK) Genel Lideri Günay Uzun, AA muhabirine, 6 Eylül’e kadar vatandaşların çevrim içi dilekçe doldurmaları gerektiğini, bunun yapılmaması halinde sandık başlarında yığılmalar olacağını söyledi.

Kocaeli’de yaşayanların 10 sandıkta oy kullanabileceğini söz eden Uzun, “Gebze’de 3, Çayırova’da 2, Darıca, Derince, Körfez, İzmit ve Karamürsel’de birer sandığımız var. Kocaeli’de bu defa sandıklara ağır iştirak bekliyoruz. Sandık sayımızın artmış olması, sandık başında oluşabilecek yoğunluğu azaltacaktır. Vatandaşlarımız kesinlikle oy kullanmak için sandığa gelsinler. Çevrim içi dilekçe doldurmamış olsalar dahi sandık başındaki vazifeli arkadaşlarımız onlara dayanak olacaktır. Bütün Türkiye’deki Bulgaristan vatandaşlarımıza davetimiz, çevrim içi dilekçe doldurmalarıdır.” dedi.

Uzun, Bulgaristan’daki son hükümetin dört partiden oluştuğunu, biri istifa ettikten sonra tekrar seçime gidildiğini belirterek, “Kendi ortalarında uyuşmazlık yaşadıkları için meseleler olabiliyor. Bu, Bulgaristan’ın istikrarsız bir ülke olmasına sebep oluyor. Bulgaristan, Türkiye ve farklı ülkelerdeki vatandaşlarımız seçime katılarak istikrarı umarım sağlarlar. İnsanımızın orada refah düzeyi yükselsin, Bulgaristan iktisadı kalkınsın beklentileri var. Bu kez umarım Bulgaristan daha uzun vadeli parlamentoya kavuşacaktır.” diye konuştu.