The Last of Us’tan Stranger Things’e… Hollywood senaristleri grevinden etkilenen yapımlar

Hollywood senaristlerinin 15 yıl aradan sonra aldıkları grev kararıyla, sinema ve TV sektöründeki birçok yapım durdu. Amerikan Yazarlar Birliği, Sinema ve Televizyon Yapımcıları Birliği ile yapılan sözleşme müzakerelerinin başarısız olmasının ardından 2 Mayıs’tan itibaren resmi olarak grev çağrısı yapıldı.

Grev kararıyla birlikte pek çok film ve dizinin gelecek programları askıya alındı. İşte bu yapımlardan bazıları:

Kayıp Rıhtım’ın haberine göre, grev ilk etkisini Jimmy Fallon’ın sunduğu The Tonight Show, Seth Meyers’lı Late Night, Stephen Colbert’ın sunduğu The Late Show, Jimmy Kimmel Live! gibi gece şovları üzerinden gösterdi. Programlar yayın takvimlerini takip edememeleri üzerine yapımların eski tekrarları yayına verilmeye başlandı.

THE LAST OF US

HBO imzalı ‘The Last of Us’ın ikinci sezon oyuncu seçimlerinin grev nedeniyle askıya alındığı bildiriliyor. Raporda, “Sezonun çekimlerinin 2024’ün başlarında Vancouver’da başlaması umut ediliyor” denilirken ikinci sezon için henüz bir senaryo yazılmadığı bildirildi. Dizinin ortak yaratıcısı Craig Mazin’in greve katıldığı söylenirken Neil Druckmann’ın da şu anda ‘The Last of Us’ın ikinci sezonu üzerinde çalışmadığı iddia ediliyor.

STRANGER THINGS

‘Stranger Things’ yaratıcıları Matt ve Ross Duffer, grev devam ederken beşinci ve son sezonun prodüksiyonunun başlamayacağını söyledi. Yazarlar, Ağustos 2022’de merakla beklenen Netflix dizisinin 5. sezonu için çalışmaya başladıklarını doğrulamıştı. Ancak grev başladığından bu yana son sezonun senaryoların bitip bitmediği netlik kazanmadı.

THE HANDMAID’S TALE

Margaret Atwood uyarlaması ‘The Handmaid’s Tale’ dizisinin yardımcı yapımcısı Yahlin Chang, Reuters’a verdiği demeçte Hulu’nun yaz aylarında çekimlerine başlaması planlanan The Handmaid’s Tale’ın altıncı ve son sezon senaryosunun grev nedeniyle yazılmadığını paylaştı. Chang buna ek olarak sadece bazı erken bölümlerin yazıldığını söyledi.

SEVERANCE

Amerikan Yazarlar Birliği üyelerinin stüdyo dışında gösteri yapması üzerine durduruldu. Teamsters üyelerinin grev hattını geçmeyi reddetmesi sonrası ‘Severance’ dizisi de askıya alındı.

A NIGHT OF THE SEVEN KINGDOMS: THE HEDGE KNIGHT

Yazar George R.R. Martin, tüm zamanların en çok izlenen yapımları arasındaki Game of Thrones’un öncesini anlatan ‘A Knight of the Seven Kingdoms: The Hedge Knight’ın yazar odasının da grev “süresi boyunca kapalı” olduğunu doğruladı.

DAREDEVIL: BORN AGAIN

Charlie Cox ve Vincent D’Onofrio’nun başrollerinde yer aldığı ‘Daredevil: Born Again’ de grevden etkilenen bir diğer yapım. Ancak prodüksiyonun durmasının sebebi ise Amerikan Yazarlar Birliği’nin grev için çekim yapılacak bölgede bir bilet dağıtması oldu. Teamster ve IATSE üyelerinin bölgeden ayrılmayı reddetmesi üzerine çekimler durduruldu. Çekimlerin ilerleyen günlerde devam etmesi bekleniyor.

BIG MOUTH

Netflix’in ‘Big Mouth’ adlı animasyon dizisi de son sezonunun yazılmasından bu yana altı hafta geçmesine rağmen grev nedeniyle durduruldu. Dizi prodüksiyonunun ağustos ayında bitmesi bekleniyordu.

COBRA KAI

‘Cobra Kai’nin ortak yaratıcısı Jon Hurwitz, 2 Mayıs’ta Netflix dizisinin yazarlar odasında “kalemin kapağını kapattıklarını” doğrulamıştı. Serinin yaratıcısı Hurwitz sosyal medyadan sert bir çıkış yapmış ve takipçileri ile şunları paylaşmıştı: “Grevden nefret ediyoruz ama mecbur kalırsak en sert greve biz gideriz.”

BLADE

Mahershala Ali’nin başrolünde oynadığı ve çıkış tarihi sürekli öne atılan Marvel filmi ‘Blade’in ön prodüksiyonu durduruldu. Çekimlerin mayıs ayında başlayacağı söyleniyordu ancak yazar Nic Pizzolatto’nun grevden önce senaryonun yeni bir versiyonunu tamamlamak için zamanı olmadığı tahmin ediliyor. Yeni dönem Marvel filminin 6 Eylül 2024’te vizyona girmesi planlansa da yapımın bir erteleme alıp almayacağı ise henüz belirsiz.

ABBOT ELEMENTARY

‘Abbott Elementary’ yazarı Brittani Nichols, Democracy Now!’a ABC dizisinin üçüncü sezon senaryosu için grevin başladığı haftada yazar odasına dönmeyi planladıklarını söylemişti. Nichols 3. sezonun bölüm sayısının önemli ölçüde düşebileceğini açıkladı: “Biz bölümleri yayınlarken yeni bölümleri yazan bir diziyiz ve bu nedenle bu grev önemli bir süre devam ederse dizimiz zamanında çıkmayacak.”

YELLOWJACKETS

Serinin ortak yaratıcısı Ashley Lyle, Showtime dizisi senaryosunu yazmaya yeni giriştiklerini ve greve gidildiğinde yazmaya başlayalı henüz bir gün olduğunu söyledi. Lyle sosyal medyadan yazım sürecinin çok iyi başladığını paylaştı ve geri dönmek için heyecanlı olduğunu belirtti: “Çok güzel, yaratıcı olarak etkileyici ve eğlenceli bir süreçti. Amerikan Yazarlar Birliği’nin adil bir anlaşma yapmasından sonra geri dönmeyi dört gözle bekliyorum.”

HACKS

Dizinin yaratıcısı Jen Statsky, grev sırasında üçüncü sezonun çekimlerine ara verildiğini doğruladı. Statsky sosyal medyadan paylaştığı gönderide senarist ve yazarların önemine dikkat çekti: “Yazım üretim ve sonrası dahil olmak üzere sürecin her aşamasında gerçekleşir. Dizileri ve filmleri iyi yapan şey bu. Onları mümkün kılan şey bu.”

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*