Tedbir alınmazsa su kıtlığı kapıda

Prof. Dr. Berkant Ödemiş, su kaynaklarının sonsuz olmadığını ve her geçen gün azaldığını lisana getirdi.

Hatay MKÜ Ziraat Fakültesi Biyosistem Mühendisliği Arazi ve Su Kaynakları Ana Bilim Kolu Lideri Prof. Dr. Ödemiş, son 10 yıl içinde global manada nüfus artış suratının 2 katı olmasına rağmen su kaynaklarının kullanım suratının 6-7 kat artığını söyledi.

Ödemiş, bu datalarla gelecekte meydana gelebilecek problemlerin önüne geçilebilmesi için tarımda, endüstride ve kentsel kullanımda yeni planlamalara gereksinim olduğunu vurguladı.

Yapılan araştırmalarda, gelecek devirde yazın uzun ve daha sıcak günlere maruz kalınacağını belirten Ödemiş, şöyle konuştu:

*Uzun yaz mevsimine maruz kalacağımız için bu devirlerde yağış ölçüleri son derece düşük.

*Özellikle su ihtiyaçlarını kuyulardan sağlayan kentlerde gelecekte bu ölçülerin yer altı kuyularındaki bu suların azalması dikkate alınarak gelecekte ne çeşit tedbirleri alacağımız ile ilgili birtakım çalışmaları şimdiden başlatmamız lazım.

*Bunun için insani alışkanlıklarımızdan tutun da kentsel kullanımda belediyelerin şimdiye kadar yaptığı birtakım uygulamaları yine gözden geçirmemiz lazım.

*Çim alanları epey yüksek ölçülerde su tüketiyor ve bu durumdan muhakkak kaçınılması gerekir.

*Belediyeler, çim yerine kurağa güçlü daha az su tüketen bitkileri seçmesi gerekiyor.

Yaz mevsiminin uzun ve şiddetli geçtiği alanlarda belediyelerin muhakkak kuraklık tahlillerini yapıp, gelecekte su kullanım ölçüsünün nereye kadar artacağını nüfus artış suratını da dikkate alarak planlama yapması gerekiyor.

‘SU TASARRUFUNU ALIŞKANLIK HALİNE GETİRMELİYİZ’

*Dolayısıyla ülkemizdeki kişi başı su kullanım ölçüsü son derece yüksek. Bunun önlenebilmesi için yapılması gerekenlerin başında mesken içerisinde suyu kullanırken dikkat etmemiz gereken kimi konuları hayatımıza daima dahil etmemiz lazım ve bunu bir alışkanlık haline getirmemiz lazım.

*Örneğin; duş alırken, 2 dakika evvel çıkmak bile toplamda kıymetli ölçüde su tasarrufuna neden olur.

*Evin içerisindeki suyun bozulan musluklardan akan su ölçüsü son derece büyük. Belediyelerin kent şebekelerindeki mevcut meseleleri nedeniyle kentlerde kayıp kaçak oranları çok yüksek düzeyde, bunun önüne geçilmesi gerekiyor.

*Örneğin; bir diş fırçalarken günde 2 sefer dişimizi fırçalarsak musluğu denetimli bir formda kullanmamız demek günde 24-25 litrelik su tasarrufuna neden olur.

*Bulaşık yıkarken bulaşık makinesini kullanmak büyük ölçülerde su tasarruflarına neden olur. Elle yıkamayla kıyasladığımızda ve bu toplamda bir kent için düşündüğümüzde büyük ölçülerde suyun tasarruf edilmesini sağlayabilir.

‘ELEKTRİKTEKİ ÜZERE KADEMELİ SİSTEME GEÇİLMELİ’

İsrafın önüne geçmek için su fiyatlarının, tıpkı elektrikte olduğu üzere kademeli olarak artırılması gerektiğini söyleyen Prof. Dr. Berkant Ödemiş, şunları kaydetti:

*Elektrik sisteminde olduğu üzere suyu az kullananlar az, çok kullanılan çok fiyat alarak, israfın önüne geçmemiz lazım.

*Atık suların katiyen kıymetlendirilmesi lazım, bunun bir plan program dahilinde bilhassa peyzaj alanlarının sulanmasında kullanılabilir.

*Dünyada bunun örneği çok fazla hatta dünyada o denli ülkeler var ki mesela atık suları tekrar arındırdıktan sonra biyolojik arıtma sürecinden geçirdikten sonra tekrar içilebilir hale getirip, bu suyu kullanmak zorunda kalan ülkeler var.

*Sorun kapıya dayandıktan sonra biz bir plan oluşturmaya çalışırsak o vakit birtakım şeylerde çok geç kalmış oluruz.

*Bunun önlenebilmesi için yapılması gereken en kıymetli şey bir su siyasetinin oluşturulması ve aktif biçimde de halkın bu işe iştirakinin sağlanması gerekir.

*Aksi halde gelecekte su kullanımında zahmet yaşayabiliriz. Görünen o ki uzun ve sert geçecek yaz mevsimleri yaşayacağız.

*Aşırı anormallik olduğu günleri yaşayacağız bu kaçınılmaz bir durum. İklim değişikliği ile birlikte mutlaka olacağını bildiğimiz durum şu ki, su kıtlığı denilen bir kavram var ve biz şayet rastgele bir tedbir almazsak su kıtlığı ile karşı karşıya kalacağız.

*Su kıtlığı demek, istediğiniz anda istediğiniz ölçüde su bulamamak demek, su kıtlığı ekolojik olarak bütün canlılar için gerekli olan suyun temin edilememesi karşılanamaması demek, tarım için gerekli olan suyun karşılanamaması demek.

*Hatta o denli problemler yaşayabiliriz ki ileride su bulunamadığı için toprakların ekilebilir toprak nemine ulaşmadığı periyotlar yaşayabiliriz.

*Bütün bunlardan korunabilmek için geniş ölçekli su kaynakları planlamasına gereksinimimiz var.

*Ateşi yükselmekte olan bir dünyada, yaşadığımız ülkeye, yaşadığımız bölgeye vermemiz gereken en âlâ ilaç katiyen ve muhakkak su kıtlığını önleyebilecek tahlil teklifleri geliştirecek siyasetleri bulmak ve buna altyapı sağlamaktır. (DHA)