Şahap Kavcıoğlu kimdir, ne dedi? Şahap Kavcıoğlu neden gündemde?

Bugün gerçekleşen Temmuz ayı İstanbul Sanayi Odası Meclisi toplantısında Şahap Kavcıoğlu ve Erdal Bahçıvan ortası stokçuluk tezleri yüzünden gerildi. Pekala stokçuluk argümanı nedir? İkilinin ortasında neden tansiyon yaşandı? Şahap Kavcıoğlu ve Erdal Bahçıvan ortasında yaşanan tansiyonun perde gerisi ile ilgili tüm ayrıntılara haberimizden ulaşabilirsiniz.

Kavcıoğlu’ndan stokçuluk iddiası

Şahap Kavcıoğlu bugn gerçekleşen toplantıda yatırım kredilerinin dövize yatırıldığını tez etti. Kavcıoğlu; “Merkez bankasını eleştireceğinize gidin bu parayı kullanın. Kimin kullanmadığını fark edip takip edeceğiz. Kaynaklar var, faizler düşürüldü, vadeler uzatıldı. 1 trilyon kaynak verilmiş fakat neden herkes şikayet ediyor? Bu paralar nerede? Endüstrici için verilen yatırım kredizi düşük faiz ile alınıyor. Güç faturası 17.8 milyar dolardan 50 milyar dolara çıktı, firmalar bu periyotta 55 milyar dolar banka kesiti ile kredi kullanıp döviz aldılar. Kredilerin ne için kullanıldığına da siz karar verin. Ucuz kredi ile döviz alan şahısların listesi bile var elimizde. Bunu yapmayın.” dedi. Kavcıoğlu, 6 ay içinde 1 milyon kredi kullanılıp krediyi yatırım için değil de döviz için yatırıldığını, endüstricinin stok yaptığını söyledi. Tıpkı vakitte Kavcıoğlu geçen sene yapılmayan stokun neden bu sene yapıldığını da sorguladı. Kavcıoğlu kelamlarına şu halde devam etti; “Ucuz kredi ile yatırım yapılacakken bu para stoka yatırıldı. Bankaların elbette üstüne düşmesi gerekiyor fakat sanayicilerin de yarından itibaren stokları azaltması, dövizlerini bozması gerekiyor. Şayet riskse bu riski hepimizin alması gerekiyor. Hesaplarda o kadar döviz tutulması olmaz.”

Erdal Bahçıvan yanıt verdi

Erdal Bahçıvan Kavcıoğlu’nun stok ve döviz ile ilgili kelamlarına şu formda karşılık verdi; “Eğer stok yanlışsız tahlil edilmezse yanlış yerlere sarfiyat. Endüstrici artan enflasyon sebebiyle kendini korumak istersen o kapsama sokulursa mevzu yanlış olur. Stok şirketinde farklı sebeplerle taşınan endüstrici itham altına alınırsa bu Türk endüstrisine büyük bir haksızlık olur. Tedarik problemi yaşanan bir dünyadayız, bir hafta sonra neyin bulunup neyin bulunamayacağı belirli bile değil. Stokta hiçbir sanayii piyasayı istismar etmek için stok yapmazlar. Üretim devamlılığı için stok yapılmak zorunda zati. O denli bir dünyadayız ki birinci üç ay gemi beklediğimiz oluyor. Hiçbir endüstrici stok yapmaktan şad değil.” Erdal Bahçıvan ve Şahap Kavcıoğlu ortasında yaşanan gerginlik kısa müddet de çözülse de toplantı çıkışında ikilinin yüzlerinin asık olduğu da gözlerden kaçmadı.