Rusya’dan Ukrayna’ya ‘nükleer terörizm’ suçlaması

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, Zaporijya nükleer santrali ve etrafındaki çatışmalara ait Ukrayna’ya ‘nükleer terör’ suçlaması yöneltti. Kiev idaresini ‘nükleer terörizm’ ile suçlayan Şoygu, Ukrayna’nın santrali bombalamaya devam ettiğini ileri sürdü. Mart ayından bu yana Rusya’nın denetiminde olan santralin ‘ağır silahlarla donatıldığı’ argümanını yalanlayan Şoygu, Ukrayna’nın ‘nükleer felaket riskini tetiklediğini’ savundu.

Rusya’nın Birleşmiş Milletler (BM) Viyana Ofisi Nezdinde Daimi Temsilcisi Mikhail Ulyanov ise, nükleer santralde incelemelerde bulunmak üzere bölgeye giden Milletlerarası Atom Gücü Ajansı (UAEA) heyetinden iki uzmanın Zaporijya nükleer santralinde daimi olarak kalacağını söyledi.

BM’ye bağlı UAEA’dan bir uzman grup, nükleer santralde incelemelerde bulunmak üzere bölgeyi ziyaret ediyor. Santralde acil sistem ve denetim odası üzere kısımları gezdiklerini lisana getiren UAEA Lideri Rafael Mariano Grossi, “Hiçbir yere gitmiyoruz. UAEA şu anda orada, santralde ve gitmeyecek, orada kalmaya devam edecek. Kimi uzmanlarımızla orada, santralde varlığımızı sürdüreceğiz” açıklamasında bulunmuştu. (DIŞ HABERLER)