Rus tenisçi Dzalamidze Wimbeldon’a için milliyet değiştirdi

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik işgali sonrası başlayan yaptırımlarda ülkenin atletlerinin hatta tarihi romancılarının da amaç alınması reaksiyonlara neden olmuştu.

Rus sportmenler işgalle alakaları olmamasına karşın çok sayıda milletlerarası turnuvadan çıkartılmış ve hayatlarını verdikleri meslekleri bir kalemde çöpe atılmıştı. Lakin sportmenler mesleklerini kurtarmak ismine farklı yollar denemeye başladı. Bunlardan birisi de Moskova doğumlu 29 yaşındaki Natela Dzalamidze.

MİLLİYETİNİ DEĞİŞTİRDİ

İngiltere basınında yer alan haberlere nazaran, Moskova doğumlu 29 yaşındaki Dzalamidze, Belarus dayanaklı Rusya ile Ukrayna ortasında devam eden savaş nedeniyle Belaruslu ve Rus tenisçilerin iştirakine müsaade verilmeyen Wimbledon’da yer alabilmek için bu sisteme başvurdu.

Konu hakkında değerlendirmede bulunan Wimbledon idaresi ise bu formülü engellemek için “güçleri bulunmadığını”, Belarus ve Rus tenisçilerin öteki bir ülke vatandaşlığına geçerek turnuvaya iştirakinin engellenemeyeceğini belirtti.

DÖRT DEFA ŞAMPİYON OLMUŞTU

Sezonun ikinci grand slam turnuvası Fransa Açık’a “tarafsız sporcu” unvanıyla katılan çift bayanlar dünya 43 numarası Natela Dzalamidze, Bayanlar Tenis Birliğinin (WTA) birebir kategorideki tertiplerinde dört defa şampiyonluk sevinci yaşamıştı.

Wimbledon, 27 Haziran-10 Temmuz tarihleri ortasında düzenlenecek.