Panik Atakla Başa Çıkmanın En Uygun Yolu Bu! İşte Panik Atak Rahatsızlığını Ortadan Kaldırmak İçin Yapmanız Gerekenler

Ani bir çok kaygı hissine ek olarak, bir dizi çok spesifik semptom vardır. Kişi nefesi kesilene kadar ağır nefes almaya başlar, kalbi süratli atar. Çok terleme başlar, bedende titreme, göğüs ağrısı, baş dönmesi, birtakım durumlarda bayılmaya kadar varır.

Bununla birlikte, uzmanlar, bilhassa yalnızsanız, panik atakla başa çıkmak için pahalı tavsiyeler verebilmişlerdir. Bu olduğunda yalnız olmak endişeyi artırır, fakat bir dizi kurala uyarak kendinizi sakinleştirebilir ve o vahim anı muvaffakiyetle atlatabilirsiniz.

PANİK ATAKLA BAŞA ÇIKABİLECEĞİMİZ TAVSİYELER

Bir hücumun yahut vakte yayılan daha fazla atağın nedenleri çeşitli olabilir: yas, travma, yüksek gerilim şartları. Yalnızken ani bir panik atak geçirirseniz, durumla daha uygun başa çıkmak için uymanız gereken birkaç kural vardır. Her şeyden evvel, asla ölmeyi düşünme. Panik atak önemli sıhhat sıkıntıları içermez. Bu temel konu anlaşıldıktan sonra, teneffüsün denetimine geçilmesi gerekir.

DERİN NEFES ALIN VE HOŞ BİR MÜZİK SEÇİN

Otururken uzun ve derin nefesler almanız, tahminen de hem burnunuzla ilham vermek hem de ağzınızdaki havayı atmak için 3’e kadar sayarak kendinize yardımcı olmanız gerekir. Pahalı bir yardım da ve her şeyden evvel müzikten geliyor. Olumlu hisler uyandırabilecek bir şey dinleyin. Tıpkı halde odaklanmak ve zihne yer bırakmak da kıymetlidir. Bilhassa sevdiğiniz, çok yardımcı olmuş bir kişi hakkında düşünmek çok yardımcı olabilir. Ayrıyeten âlâ bildiğiniz sakin bir yer de düşünmeniz gerekiyor.

Son olarak, etrafınıza odaklanmanız ve yapacak küçük bir vazife bulmanız gerekiyor. Tüm bu adımlardan sonra ideali bir arkadaşınızı arayarak süreci tamamlamak olacaktır. Panik atak geçirdiğinizi söylemeye gerek yok, yalnızca konuşmaya başlayın, zihniniz ve vücudunuz yarar sağlayacaktır.

TEŞHİS VE TEDAVİ

İşte panik atakla başa çıkabileceğimiz ipuçları. Bir akınla kendi başınıza nasıl başa çıkacağınızı bilmek değerlidir, lakin pratik yardım aramak da tıpkı derecede değerlidir. Bunun için evvel teşhis koyması ve akabinde en uygun tedaviyi düşünmesi gereken uzmanlara güvenmek daha güzeldir. Teşhis, öteki organik bozuklukları dışladıktan sonra ortaya çıkarken, tedavi ise ruhsal, bilişsel-davranışçı terapi ve en ağır hadiselerde bir dizi ilaçtan oluşur: antidepresanlar ve anksiyolitikler.