Pakistan’daki sel felaketinde can kaybı bin 314’e yükseldi

Pakistan’da Muson yağmurlarının neden olduğu sel felaketinde bilanço ağırlaşıyor.

Yetkililer, 12’si çocuk 25 kişinin daha hayatını kaybettiğini ve toplam can kaybının 450’si çocuk olmak üzere bin 314’e yükseldiğini açıkladı.

Haziran ayının ortasından beri devam eden şiddetli Muson yağmurları nedeniyle ülkenin üçte biri sular altında kaldı. Yaklaşık 33 milyon kişinin hayatını etkileyen sel felaketi nedeniyle milyonlarca kişi de konutunu kaybetti.

Pakistan Başbakanı Muhammed Şahbaz Şerif, UNICEF ve çeşitli tertiplere davette bulunarak çocuk ölümlerinin araştırılmasını talep etti. Öte yandan Pakistan hükümeti, şiddetli yağışlar nedeniyle en az 12 milyon dolarlık kayıp meydana geldiğini bildirdi.

PAKİSTAN’DA SEL NEDENİYLE HASTALIK OLAYLARI ARTIYOR

Pakistanlı sıhhat yetkilileri, muson yağmurlarının neden olduğu sel felaketinden etkilenen yüz binlerce insanın pak su sağlamada yaşanan meseleler sebebiyle çeşitli hastalıklara yakalandığını duyurmuştu.

Sind Eyaleti Sıhhat Bakanı Tabip Azra Pechuho, “Sel nedeniyle 134 binden fazla ishal hadisesi ve 44 bin sıtma hadisesi rapor edildi. Ayrıyeten selden etkilenenler ortasında şimdiye kadar 100 binden fazla cilt hastalığı rapor edildi” demişti.

Bakan Pechuho, Sind Eyaletinde teneffüs yolu hastalıkları da dahil olmak üzere öteki hastalıklarda da hadise artışı yaşandığını belirtmişti. Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu (UNFPA), selden etkilenen bölgelerde ülke genelinde bu ay 73 bininin doğum yapması beklenen en az 650 bin gebe bayanın bulunduğunu ve sıhhat hizmetine muhtaçlığı olduğunu söylemişti.

UNFPA ayrıyeten sel nedeniyle neredeyse 1 milyon meskenin hasar gördüğünü hatırlatarak, birçok bayan ve kız çocuğunun cinsiyete dayalı şiddet riski altında olduğu konusunda ikazda bulunmuştu.

NTV TAKIMI SELİN VURDUĞU PAKİSTAN’DA