Mehmet Uçum: Aynı kişi, hem cumhurbaşkanı yardımcısı hem belediye başkanı olamaz

Cumhurbaşkanlığı Hukuk Politikaları Kurulu Başkanvekili Mehmet Uçum, 6’lı masa tarafından iki belediye başkanının cumhurbaşkanı yardımcısı olarak atanması planına tepki gösterdi.

Millet İttifakı’nın, cumhurbaşkanı adayı olarak CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu isminde görüş birliğine varması, İyi Parti’nin tepkisini çekti.

İmamoğlu ve Yavaş için cumhurbaşkanı yardımcılığı önerisi

Masayı terk eden ve müzakereler sonucu yeniden geri dönen İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in ardından yeni bir formül ortaya atıldı.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ve ABB Başkanı Mansur Yavaş ile görüştükten sonra bir öneri ileri süren Akşener, bu iki ismin, seçilecek 13’üncü cumhurbaşkanının yetkili ve icracı iki cumhurbaşkanı yardımcısı olmasını istedi.

Uçum’dan tepki: Vesayet makamı ile belediye başkanlığı birleşemez

Önerilerini Kılıçdaroğlu’na da aktaran Akşener, sonrasında tekrar masanın bileşenlerinden biri haline geldi.

Sürece ilişkin görüşlerini paylaşan Uçum, sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada, “Anayasa’ya göre vesayet makamı ile belediye başkanlığının asla birleşemeyeceğini” söyledi.

“Hukuk dışı ve abes çözüm arayışları”

Aksi halde bir ihlalin yaşanacağını söyleyen Uçum, şunları aktardı:

Aynı kişinin hem CB Yardımcısı hem Belediye Başkanı olması Anayasa’nın açık ihlalidir. Küresel sömürgecilerin planları ve dar çıkarlar için hukuk dışı ve abes çözüm arayışları boştur.

“Halk hesabını sorar”

Aynı zamanda Cumhurbaşkanı Başdanışmanı da olan Uçum, söz konusu paylaşımını, “Halk hesabını sorar.” ifadesiyle tamamladı.

Gözden Kaçmasın Meral Akşener’in son teklifi: Mansur Yavaş ve Ekrem İmamoğlu Cumhurbaşkanı Yardımcısı olsun Haberin Detayları
6’lı masayı dağıtan Meral Akşener geri döndü! Haberin Detayları
İyi Parti’de hareketlilik! Ekrem İmamoğlu ve Mansur Yavaş ziyarete gitti Haberin Detayları

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*