Manisa dijitalleşiyor

Manisa Organize Sanayi Bölgesi (MOSB) Yenilik Merkezi, bölgedeki işletmelerin dijital dönüşüm kapasitelerini ölçmek ve dijital dönüşüm yol haritalarını hazırlamalarına yardımcı olmak üzere yeni “Dijital Dönüşüm Kıymetlendirme Modeli”ni (DDX) faaliyete geçirdi.

DDX aracı bugüne kadar, eser geliştirme, tedarik zinciri idaresi, müşteri hizmetleri dahil çeşitli alanlarda, Manisa OSB bünyesinde faaliyet gösteren 16 işletmenin dijital olgunluk seviyesini değerlendirmede kullanıldı.

Yenilik Merkezi bu sonuçları kullanarak işletmelerin yeni hünerler oluşturması, yeni teknolojiler seçmesi ve dijital geleceğe akla yatkın yatırım yapmasına yardım etmeyi hedefleyen dayanak programları oluşturacak.

Modelin tanıtımı vesilesiyle bir açıklama yapan Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih Kacır, “Bu çalışma salt Manisa’daki işletmelerin verimlilik ve rekabet edebilirliklerini güçlendirmekle kalmayacak, birebir vakitte daha çok sayıda Yenilik Merkezi ve Model Fabrika kurma uğraşlarımızın tasarımı için de kıymetli bir model fonksiyonu görecek. Türkiye artık dijital dönüşümden yararlanmaya hazır” dedi.

UNDP Türkiye Mukim Temsilcisi Louisa Vinton ise “Bugünlerde gerek global salgının yarattığı aksaklıklar, gerek Avrupa pazarlarını koruma edebilmek için karbonsuzlaştırma muhtaçlığı, gerekse Ukrayna’daki savaş nedeniyle, Türk endüstrisi çok sayıda zorlukla gayret ediyor” dedi.

7 YENİ MODEL FABRİKA GELİYOR

DDX aracı, Boğaziçi Üniversitesi Sanayi 4.0 Platformu ve TÜBİTAK bünyesindeki Türkiye Sanayi Sevk ve Yönetim Enstitüsü (TÜSSİDE) tarafından geliştirildi. Bu çalışma, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) tarafından yürütülmekte olan, Organize Sanayi Bölgelerinde (OSB) teknoloji kullanımını artırmayı hedefleyen daha büyük bir projenin modülü. Yenilik Merkezi teşebbüsüne 8 milyon lira fiyatındaki finansman, Hükümet Yatırım Programı ve Manisa OSB tarafından eşit oranlarda sağlanıyor.

UNDP ve Bakanlık ayrıyeten, Türkiye’de 8 büyük kentte yer alan “model fabrikalar” ağının geliştirilmesi faaliyetinde de işbirliği yapıyor. Model fabrikalar, yalın üretim ve dijital teknolojiler alanında işletmelere uygulamalı eğitim ve danışmanlık sağlıyor. Bakanlık, önümüzdeki iki yılda 7 yeni model fabrika daha kurmayı planlıyor.