Keşfin yıllık katkısı 2,9 milyar dolar

Türkiye, Şırnak’taki petrol keşiflerine bir yenisini daha ekledi. Şırnak’ta keşfedilen yeni petrol rezervinin büyüklüğü 1 milyar varil olarak tahmin ediliyor. Rezerv miktarı, sismik verilerle netleşecek. Yeni keşif sahasının geçtiğimiz yıl keşif yapılan Esma Çevik’ten 4 kat büyük olduğu tahmin ediliyor. Keşfedilen yeni sahanın önümüzdeki 2-3 yılda üretime katılmasıyla günlük üretimin 180 bin varile ulaşması bekleniyor. Türkiye’nin yeni petrol keşfinin ekonomiye katkısının yıllık 2,9 milyar dolar olacağı hesaplanıyor

MEVCUT REZERVİ 2.5 KAT ARTIRIYOR

Aybüke Yalçın sahasındaki keşfedilen ve 100 kuyuda yürütülecek çalışmalar ile günlük 100 bin varil üretim yapılacak. Bu petrol rezervinin ekonomiye 2,9 milyar dolar katkısı olacak. Yeni keşif Türkiye’nin günlük petrol tüketiminin 10’da 1’ini tek başına karşılayabilecek potansiyelde. Sahadan sağlanacak petrolün, Türkiye’nin mevcut rezerv büyüklüğünü yaklaşık 2.5 kat artırması bekleniyor. Yerin 2 bin 625 metre altından çıkarılacak petrolün kalitesinin, yoğunluğunun ve akışkanlığının da çok yüksek olduğu vurgulanıyor. Keşif haberinin ardından saha geliştirmeye de hemen başlanıldı. İlk kuyudan alınan petrol işlenmek üzere rafinerilere sevk edildi.

Tüketimin %20’si yerli kaynaktan

100 bin varillik yeni üretim artışıyla Türkiye kendi tüketiminin yaklaşık yüzde 20’sini yerli üretimden karşılayabilecek. Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğü verilerine göre, Türkiye’nin günlük petrol üretimi 1999’da yaklaşık 59 bin varil iken, 2022‘de 80 bin varile ulaştı. Son keşife birlikte günlük üretim 180 bin varile yükselecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir