İşlemci yarışını 56 çekirdekli Intel W9-3495X Xeon kazandı

Intel’in en yeni W9-3495X Xeon işlemcisi, AMD’nin Ryzen Threadripper Pro 5995X CPU’sunu popüler bir 3D render kıyaslaması olan Maxon’un Cinebench R23’te sıvı nitrojen soğutma sistemi ve hız yükseltme ayarı (overcloc) sayesinde geride bıraktı.

56 ÇEKİRDEKLİ INTEL İŞLEMCİSİ, 64 ÇEKİRDEKLİ AMD İŞLEMCİSİNİ GERİDE BIRAKTI

Cinebench R23 dahil sekiz popüler kıyaslama yazılımında üç Xeon “Sapphire Rapids” CPU ile üç Threadripper Pro CPU‘yu karşılaştırıldı. Mevcut nesil Xeon’ların tek çekirdek performansında önceki nesillere göre %40 daha hızlı olduğu ve AMD’nin CPU’sundan yaklaşık %5 (56 çekirdeğe karşı 64 çekirdek) daha hızlı olduğu belirlendi.

Techradar’ın haberine göre, Intel Cinebench yarışmasını kazandı ancak bu iki işlemci arasında karşılaştırma yaparken, Intel işlemcisinde hız yükseltme kullanılarak yapıldığı belirtiliyor. 

YENİ MODEL GELEBİLİR

Ryzen Threadripper Pro 5995WX Mart 2022’de ve AMD EPYC 9654 Kasım 2022’de piyasaya sürüldü. Yıl sonundan önce başka bir Ryzen Threadripper Pro 7995WX piyasaya sürülebilir mi bilinmiyor. 

Varsayımsal olarak, Intel’in Xeon işlemcisi biraz daha yüksek taban/maksimum frekans, daha yüksek TDP ile daha fazla önbellek ile 64 çekirdeğe bağlı kalabiliyor. Ancak daha güçlü bir işlemci arayanların alternatifleri değerlendirmesi öneriliyor.

KAYNAK: HABER7

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*