Ipsos’tan çarpıcı araştırma: Vatandaşın yüzde 75’i faturaları ödeyememe korkusu yaşıyor

Yılbaşından bu yana akaryakıttan elektriğe birçok kesimde peş peşe gelen artırımlar nedeniyle vatandaş geçim kahrı yaşıyor. Enflasyon TÜİK’e nazaran bile yüzde 70’e dayandı. Küresel araştırma şirketi Ipsos’un Dünya Ekonomik Forumu (WEF) ile birlikte yaptığı son araştırmaya nazaran, vatandaşın yüzde 80’i enflasyondaki artışın gelecek 6 ayda da süreceğini ve gelirinin giderek daha da yetersiz hale geleceğini düşünüyor.

‘BU GİDİŞLE FATURALARI ÖDEYEMEYİZ’

Vatandaşın yüzde 75’i ise, bu yıl sonuna kadar elektrik ve doğalgaz faturalarını ödeyemeyecek duruma düşme korkusu yaşıyor.

Sözcü‘nün aktardığına nazaran; araştırmada bugünlerde ekonomik durumun nasıl olduğu da soruldu. İspanya’dan Japonya’ya İtalya’dan İngiltere’ye 11 “zorlu yahut çok zorlu” karşılığını verenlerin oranı ortalama yüzde 25. Türkiye’den iştirakçilerin ise yüzde 66’sı bugünlerde finansal olarak zorlandığını belirtti.

VATANDAŞIN YÜZDE 80’İ ENFLASYONDAKİ ARTIŞIN DEVAM EDECEĞİNİ DÜŞÜNÜYOR

Ipsos’un yayınladığı araştırmaya nazaran; Türkiye’de vatandaşın yüzde 80’i enflasyon artışının yılın sonuna kadar devam edeceğini düşünüyor.

Vatandaşın yüzde 84’ü ülkede hayat maliyetlerinin artmasında göçmenlerin tesirli olduğunu düşünüyor. yüzde 81 faiz oranlarını, yüzde 80 ise hükümet siyasetlerini sorumlular ortasında sıraladı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.