İngiltere Hükümdarı 3. Charles’a ırkçılık suçlaması

İngiltere Hükümdarı 3. Charles’ın, annesinin Windsor Kalesi’ndeki St. George Şapeli’nde düzenlenen cenaze merasimi öncesinde Kraliçe’ye son bir veda etmek kuyruğa giren on binlerce beşerler selamlaşırken siyahi bir adamı es geçmesi tartışma yarattı.

Oğlu Prens William ile birlikte, cenaze kuyruğunda bekleyen beşerler ile tokalaşan 3. Charles, sıra siyahi adama geldiğinde onunla temas kurmadı. Ayrıyeten, İngiltere Kralı’nın adama başını çevirmesinin akabinde ona tekrar baktığı ve tekrar de elini sıkmadığı görüldü.

SOSYAL MEDYA İKİYE BÖLÜNDÜ

Olay anına dair manzaralar toplumsal medyada binlerce sefer paylaşılırken, toplumsal medya kullanıcıları ikiye bölündü.

Bazıları, 3. Charles’ın kuyruktaki herkesle selamlaşmasının mümkün olmadığını ve bunun yeni hükümdarın dalgınlığına denk gelmiş olabileceğini belirtti. Ayrıyeten, çeşitli toplumsal medya kullanıcıları, 3. Charles’ın farklı siyahi bireylerle tokalaştığı fotoğraflar ve görüntüler paylaşarak 3. Charles’ın ırkçı olmadığını savundu.

İngiltere Hükümdarı 3. Charles, fotoğrafta siyahi bir bayanın taziyesini kabul ederken görülüyor.

Öte yandan, öbür kullanıcılar ise imgelerde 3. Charles’ın siyahi adama bilerek sırt çevirdiğinin net olduğunu ve bunu şuurlu olarak yaptığını öne sürdü.

İNGİLTERE KRALİÇESİ 2. ELİZABETH’İN ÖLÜMÜ

Kraliçe 2. Elizabeth’in naaşı evvelki gün eşi Prens Philip’in yanına defnedildi. İngilizler Kraliçe’ye veda etmek için kuyruklarda saatlerce bekledi. Cenazeye katılmak üzere gelen dünya önderleri de Kraliçe’nin naaşını ziyaret etti. 2. Elizabeth için, ayrıyeten ülke çapında hürmet duruşunda bulunuldu.

Kraliçe 2. Elizabeth’in 96 yaşında hayatını kaybetmesiyle, en büyük oğlu Prens Charles, İngiltere Hükümdarı oldu. Dünya 3. Charles’ı Leydi Diana ile mutsuz evliliği ve Camilla Parker ile yaşadığı yasak aşk ile tanıdı.