İbrahim Kalın, ABD’li Senatör Graham ile görüştü

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, ABD’li Senatör Lindsay Graham ile bir ortaya geldi.

Mabeyn Köşkü’nde gerçekleştirilen görüşmede ikili siyasi ve ekonomik alakalar, terörle uğraş, savunma sanayii alanındaki iş birliği mevzuları, Ukrayna-Rusya Savaşı, Karadeniz tahıl sevkiyatı, Suriye, Ege-Akdeniz ve öteki bölgesel hususlar ele alındı.

Görüşmenin başında Madrid’deki NATO Tepesi ve kabul edilen Yeni Stratejik Konsept değerlendirildi. Tepe marjında iki ülke başkanının olumlu bir havada gerçekleştirdikleri görüşmeden duyulan memnuniyet lisana getirildi.

Türkiye- ABD ilgilerinin karşılıklı hürmet ve anlayış temelinde, ortak ve stratejik çıkarların temel alındığı bir tabanda ilerlemesi gerektiği tabir edildi. Savunma sanayii alanında iş birliğinin ve F- 16 konusunda ilerleme sağlanmasının iki ülkenin çıkarlarına hizmet edeceği belirtildi.

Karadeniz üzerinden tahıl sevkiyatı için inançlı bir koridorun oluşturulması konusunda Türkiye’nin gayretlerinin takdirle karşılandığı söz edildi. Bu sevkiyatın muvaffakiyetle gerçekleşmesinin global besin güvenliği açısından stratejik değer taşıdığına dikkat çekildi.

Ege ve Akdeniz hususlarında milletlerarası toplumun Türkiye’nin legal haklarına hürmet göstermesi gerektiğinin altı çizildi. Türkiye’nin ulusal güvenliğini, Suriye’nin toprak bütünlüğünü ve siyasi birliğini tehdit eden PKK/YPG ve IŞİD dahil tüm terör örgütlerine karşı ayrım yapmaksızın kararlılıkla çaba edilmesi gerektiği vurgulandı.