‘Hayat arkadaşım’ dediği kuşu Antalya’da kayboldu, Mersin’de bulundu

Antalya’da yaşayan Sema ve Muharrem Korkmaz çifti, 2014 yılında çocukları Akın Cem’e İstanbul Eminönü’nde bulunan bir petshoptan muhabbet kuşu aldı. Muratpaşa ilçesi Kızıltoprak Mahallesi’nde yaşayan ailenin kuşu, geçtiğimiz haziran ayında açık olan kafesinden kaçtı.

Kuştan bir daha haber alamayan aile, toplumsal medya hesaplarına ilanlar vererek kentin çeşitli bölgelerine broşürler astı. Aileyi bir müddet sonra Mersin’den arayan kişi, kuşun kendisinde olduğunu belirtti. Aldıkları müjdeli haber üzerine Mersin’e giden aile, kuşun kendilerine ilişkin olduğunu kanıtlayarak kuşu Antalya’ya geri getirdi.

Kuşun bulunması en çok 10 yaşındaki Akın Cem’i keyifli etti. ‘Hayat arkadaşım’ dediği muhabbet kuşuna aylar sonra tekrar kavuşan Akın’ın memnunluğu adeta gözlerinden okundu. Kaçma ihtimali üzerine kafesten kuşu bir daha çıkarmayan küçük Akın, kuşu konutun içerisinde camları kapatarak çıkardığını belirtti.

Kuşu 2 yaşında iken anne ve babasının kendisi için aldığını belirten Akın Cem Korkmaz, “Babam benim isteğimi kıramayarak Eminönü’nden almış. Ben kendisine ‘Bonçiko’ diyerek hitap ediyordum. Benim meskende en yakın arkadaşım oydu. Sıkılınca onunla ilgileniyordum. Biz bir arada büyüdük. 16 Haziran’da nasıl kaçtığını anlamadım. Konut kalabalıktı, marketten gelince kafeste olmadığını gördüm. Sorduk, soruşturduk. İlanlar verdik, afişler astık” dedi.

3 ay sonra gelen telefonla büyük memnunluk yaşayan Korkmaz, “Biz öldüğünü düşünüyorduk. Mersin’den aradıklarında çok şaşırdık. Bizdeki fotoğrafları ile karşılaştırdık. Benim kuşum olduğumu anladım. Mersin’e giderek alıp geldik. Çok keyifli oldum, çok sevindim. Biraz korkmuş, düzelecek. Tekrardan alışacak. Konutta ben besliyorum, camları kapatarak kafesten çıkarıyorum. Birinci gün uyuyamadım kaybolunca, sonra alıştım” diye konuştu.

Yapılan araştırmada kuşun Mersin’e nasıl gittiği de muhakkak oldu. İş emelli olarak Mersin’den Antalya’ya gelen bir kişinin balkonuna konan kuşun, bu kişi tarafından Mersin’e götürüldüğü ve daha sonrasında da aileyi arayan şahsa verildiği öğrenildi.