Hablemitoğlu suikastı soruşturmasında 1 gözaltı daha

Tan Dervişoğlu’nun İstanbul’da havaalanında gözaltına alındığı ve soruşturmanın yürütüldüğü Ankara’ya getirileceği öğrenildi.

Hakkında yakalama kararı bulunan emekli albay Mustafa Levent Göktaş’ın yakalanmasına yönelik çalışmaların ise sürdüğü bildirildi.

8 Haziran’da 9 kişi hakkında yakalama kararı verildi

Soruşturma kapsamında 8 Haziran’da 9 kişi hakkında gözaltı kararı verilmiş, bu şahıslardan emekli binbaşı Fikret Emek, emekli yüzbaşı Ahmet Tarkan Mumcuoğlu, emekli astsubay Kamil Metin, Bülent Kutsal, Altan Bora, Memiş Aytekin ve Osman Tuncer, Ankara Emniyet Müdürlüğü gruplarınca gözaltına alınmıştı.

 

Soruşturmanın geçmişi

AA’nın aktardığına nazaran; Necip Hablemitoğlu, 18 Aralık 2002’de Ankara’daki meskeninin önünde suikast sonucu öldürülmüştü. Şüphelilerden Nuri Gökhan Bozkır kırmızı bültenle aranırken, MİT tarafından yakalanıp Türkiye’ye getirilerek 27 Ocak’ta emniyete teslim edilmiş ve 8 Şubat’ta “örgüt üyeliği” ve “tasarlayarak öldürme” cürümlerinden tutuklanmıştı.

Nuri Gökhan Bozkır ile irtibatlı olduğu gerekçesiyle 6 kişi 3 Şubat’ta gözaltına alınmıştı. Bunlardan 3’ü sözü alındıktan sonra salıverilirken, 2’si 15 Şubat’ta tutuklanmış, biri ise isimli denetim kaidesiyle hür bırakılmıştı.