Fransız basınında gündem Türkiye ve SİHA’lar: Üç yıl boyunca sipariş defteri dolu

Türkiye’de üretilen Bayraktar TB2 SİHA’lar, savaş alanlarında aktifliğini ve üstünlüğünü kanıtlamış durumda. Son olarak Rusya ile yaşanan savaşta Ukrayna ordusu tarafından kullanılan SİHA’lar, tesirli sonuçlar ortaya koyuyor. Fransa basınından BFM TV, “Ukrayna, Rusya’ya karşı yıpratma savaşında güçlü bir müttefik buldu: Bayraktar TB2 SİHA.” dedi.

Söz konusu insansız hava aracının düşük maliyetli olduğu ve Rus askeri noktalarında hasara yol açtığına vurgu yapıldı.

Fransız TV’si: 3 yıl boyunca sipariş defteri dolu

Haberde, “Türkiye’de üretilen Bayraktar, artık tüm dünyada eşi gibisi olmayan bir muvaffakiyete imza atıyor. Baykar’ın genel müdürü (Haluk Bayraktar) 22 farklı ülke ile mukaveleleri olduğunu söylüyor.” tabirleri kullanıldı.

Tasarım kapasitesinin TB2’ler için ayda 20 adede çıkarıldığı, önümüzdeki üç yıl boyunca sipariş defterinin dolu olduğu belirtilerek, “Şirket, direkt Ukrayna’da bir fabrika kurmayı umuyor.” notuna yer verildi.

Bayraktar: Ukrayna’yı üretim üssü haline getirmek istiyoruz

Fransız kanalı, Haluk Bayraktar’ın, “Ukrayna’yı stratejik ortağımız olarak görüyoruz. Ukrayna’yı destekleyen mühendislik teknik takımımız var. Tıpkı vakitte Ukrayna’yı bir üretim üssü haline getirmek istiyoruz.” biçimindeki açıklamalarını izleyicilerine aktardı.

“Kızılelma daha etkileyici bir model”

“Baykar iki tip drone üretiyor: TB2 ve Akıncı” bilgisinin paylaşıldığı haberde şunlar anlatıldı:

“Şimdi 2023 için planlanan Kızılelma isimli yeni ve daha etkileyici bir model üzerinde çalışıyorlar. Ukrayna Savunma Bakanı’na nazaran, Kiev, Rusya’ya karşı savaşın başlamasından bu yana 50 TB2 SİHA aldı.

TB2’nin özelliklerini sıraladılar

TB2, 20 saatten fazla otonomluk sunuyor. Saatte 250 kilometre süratle hareket ediyor ve 6 bin 800 metre yükseklikte uçuyor. 150 kilometrekarelik bir menzili kapsıyor. 4 adet lazer güdümlü füze taşıyabilme kapasitesine sahip. Liste fiyatı 4 milyon dolar civarında.”