DSÖ evcil hayvan sahiplerine maymun çiçeği uyarısı yaptı

DSÖ’nün maymun çiçeği teknik sorumlusu Rosamund Lewis çarşamba günü gazetecilere verdiği demeçte, “Bu, beşerden hayvana bulaştığı bildirilen birinci olaydır ve bunun bir köpekte birinci enfeksiyon olayı olduğuna inanıyoruz” dedi.

Epidemiyologlar bu tıp bir bulaşmanın mümkün olduğunun farkındaydı, kimi halk sıhhati kurumları aslında enfekte olanlara “evcil hayvanlarından izole etmelerini” tavsiye ediyor, fakat geçen haftaya kadar muhakkak bir örnek belgelenmemişti.

DSÖ’nün acil durum yöneticisi Mike Ryan, Fransa’da iki erkeğe ilişkin köpeğin enfekte olmasının beklenmedik bir durum olmadığını kabul ederken, “olmasını istemediğimiz şeyin, hastalığın bir çeşitten başkasına geçmesi ve sonra o çeşitte kalması. Yeni bir cins içinde hareket ediyor zira o vakit virüs adapte olabiliyor ve daha sonra bu yeni cinse adapte olmak gelişmeye teşvik ediliyor.” dedi.

Bununla birlikte, DSÖ global bulaşıcı tehlikeye hazırlık yöneticisi Sylvie Briand, şimdi alarm için bir neden olmadığını savundu. “Bu birinci defa oluyor, yani bu, köpeklere bulaşabileceği manasına geliyor, lakin bu, köpeğin hastalığı bulaştırıp öbür köpeklere bulaştırabileceği yahut enfekte olması durumunda köpeğin bir insanı yine enfekte edebileceği manasına gelmiyor” dedi.

KAYNAK: AA