Covid-19 olayları yükselişte: Samsun’da hadise sayısı 2 kat arttı

Samsun’da pandeminin son durumunun masaya yatırıldığı “İl Pandemi Kıymetlendirme Toplantısı” sonrası bilgi veren Samsun Vilayet Sıhhat Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Muhammet Ali Oruç, vilayetteki olay sayısındaki kısmi artışa dikkat çekerek, “Tüm Türkiye ve dünyada olduğu üzere vilayetimizde de maalesef Covid-19 hadise sayılarımızda kısmi bir artış kelam konusu. Bilgiler bize vilayetimizde, bilhassa son bir haftada olay sayımızın yaklaşık 2 kat arttığını gösteriyor. Aylar sonra birinci sefer, sıfır olay gördüğümüz devirlerin akabinde, günlük 50 hadisenin üstüne çıktığımız günleri görmeye başladık” dedi.

“ENTÜBE VE DURUMU AĞIR HASTAMIZ YOK”

Vaka sayısındaki artışa dikkat çeken Müdür Oruç, “Bu artış, korona varyantın da tesiriyle grip üzere başa çıkabilir bir seviyede olduğu ve ağır hastalık tablosu ortaya çıkarmadığı için, hastanelerimize yansıyacak seviyenin çok uzağında seyrediyor. Aşı hala bağışıklık sistemlerimiz üzerinde tesirli, yaygın aşılama çalışması sayesinde virüse temas etsek de bizi müdafaaya devam ediyor.

Şu an için hastanelerimizde entübe, durumu ağır hastamız yok. Ağır bakımlarımızda ise yalnızca 3 hastamız bulunuyor. Aşı stoklarımız kâfi, mümkün hasta yatışı ve tetkik süreçleri için planlamalarımızı yaptık” diye konuştu.

İL VE ÜLKE DIŞINDAN GELENLER DİKKAT

Sağlık Müdürlüğü olarak hem yurt içi hem yurt dışındaki pandemi datalarını anlık olarak takip ettiklerini belirten Oruç, bayram tatili periyodunda biraz daha dikkatli olunması gerektiğini vurguladı.

Oruç, şu ihtarlara yer verdi:

Özellikle Samsunluların ağır olarak yaşadığı İstanbul, Ankara, İzmir üzere metropol kentler, etraf vilayetler ve Almanya, Hollanda, Avusturya, İngiltere üzere birçok Samsunlunun yaşadığı ülkelerdeki olay sayıları bizim için kıymetli bir data oluşturuyor. Bu noktalardaki artışın vilayetimizdeki olay sayısını süreç içinde arttırdığını pandemi periyodundan biliyoruz.

Hafif bir baş ağrısı, kırgınlık, boğaz ağrımız ve buna eşlik eden ateşle müsabakamız durumunda bile, kesinlikle kendimizi izole edelim; bayramlaşmak için etrafımızla temas etmeyelim, kalabalık yerlerde bulunmayalım. Bu kuvvetli pandemi seyahatinde koronayı nasıl durduracağımızı daima birlikte öğrendik. Maske takma zorunluluğunu azmimiz, dikkatimiz ve önlemelere uyumumuzla biz kaldırdık.

Lütfen bu kararlı yüzümüzü koronaya tekrar gösterelim; maskesiz günlerimizin devamı için daima bir arada biraz daha dikkatli olalım; koronanın hayatımıza yine girme eforunu el birliğiyle bertaraf edelim.