Çin, Kovid-19’u tespit eden maske geliştirdi

Shanghai’daki Tongji Üniversitesi’nde çalışan altı araştırmacı havadaki Kovid-19’u tespit eden maske geliştirdiklerini duyurdu. Matter’da yayımlanan bilimsel çalışmada, maskenin içine yerleştirilen sensörler 10 dakika içinde ortamda koronavirüs ya da H5N1 ve H1N1 influenza virüsü olup olmadığını tespit ediyor ve kablosuz bir halde bağlandığı telefon üzere araçlara anında ikaz gönderdiği bildirildi.

BBC’de yer alan habere nazaran; Şarj edilebilir lityum pille çalışan bu maske için yapılan çalışmalarda, kapalı alanda konuşma ya da öksürme simülasyonlarıyla patojenlerin püskürtüldüğü testler gerçekleştirildi.

Maskedeki sensörlerin çok düşük düzeyde viral protein içeren likid ya da gazı dahi tespit edebildiği belirtildi. Maske riskin yüksek olduğu kapalı alanlarda daha hassas halde çalışıyor.

Tongji Üniversitesi’ndeki araştırmacılardan Yin Fang, hali hazırda maskenin virüslerin yayılma riskini düşürdüğünü, bu nedenle havadaki virüsü tespit ederek kullanıcıyı uyaran bir maske üretmek istediklerini belirtiyor.

Ürün fiyatına dair bir varsayımda ise bulunulmadı. Koronavirüs pandemisiyle maske kullanımı yaygınlaşmıştı. Fakat pek çok ülkede kapalı alanlarda ve toplu taşımada dahi maske mecburiliği kalktı. Fakat hala sıkı bir sıfır Kovid siyasetine devam eden Çin üzere ülkeler için maske kullanımı yaygınlığını koruyor.