Cezayir’deki yapı fuarına Türkiye’den 60’tan fazla firma katıldı

Başkentteki SAFEX Fuar Merkezi’nde resmi açılışı 15 Mayıs’ta yapılan ve bugün sona eren fuara 15 ülkeden 250 firma katıldı.

İtalya’nın onur konuğu olduğu fuarda Türkiye’den de 65 kesim firması yer aldı.

– Türk firmaları Cezayir’in ihracat maksadına yüzde 25 katkı yapmayı hedefliyor

AA muhabirine konuşan Türkiye-Cezayir ortaklı bir firmanın Genel Müdürü Bilal Ozhan, on yılı aşkın müddettir Cezayir’de çelik, kalıp, inşaat iskeleti ve hasır alanlarında üretim yaptıklarını söyledi.

Başşehir Cezayir, Vahran ve Vadi Suf kentlerinde üretim tesisleri bulunduğunu aktaran Ozhan, 2000’li yıllarda Cezayir’de az sayıda Türk firması bulunduğunu lakin günümüzde bu sayının 1400’lere kadar çıktığını belirtti.

Cezayir’in geçen yıl ihracat için koyduğu 5 milyar dolarlık amacın yüzde 15’lik kısmının ülkedeki Türk firmaları tarafından gerçekleştirildiğini söyleyen Ozhan, “Bu yıl ise 7 milyarlık bir amaç var ihracat olarak, burada bizim gayemiz Türk firmaları olarak bunun yüzde 25’ine katkı sağlamak.” dedi.

Fuara Tekirdağ’dan katılan briket makineleri ve beton santralleri üretim şirketinin Genel Müdürü Mehmet Oflaz ise Batimatec 2022’nin Cezayir’de katıldıkları ikinci fuar olduğunu söyledi.

Afrika genelinde ihracat kapasitelerinin yeterli durumda olduğunu söyleyen Oflaz, Cezayir’de de sıcak karşılandıklarını söz etti.

Oflaz, Cezayirlilerin Türk eserlerini tercih etme sebeplerinden birinin iki ülke ortasındaki âlâ bağlar olduğunu lisana getirdi.

KAYNAK: AA