Bu belirtileri taşıyorsanız şeker hastası olabilirsiniz! Şeker hastalığının çok bilinmeyen 7 belirtisi

Şeker hastalığınız olup olmadığını nasıl anlarsınız ? Erken belirtilerin birden fazla, kanınızdaki olağandan daha yüksek düzeylerdeki glikozdan, bir cins şekerden kaynaklanır. Uyarı işaretleri o kadar hafif olabilir ki onları fark etmezsiniz. Bu bilhassa tip 2 diyabet için geçerlidir. Kimi beşerler, hastalığın neden olduğu uzun vadeli hasarlardan kaynaklanan problemler yaşayana kadar sahip olduklarını anlamazlar. İşte şeker hastalığının çok bilinmeyen belirtileri…

1. Kolay iyileşemiyorsanız

Kan şekeri düzeyiniz çok yüksekse, küçük yaralar ve morluklar olağandan daha yavaş düzgünleşir. Ayrıyeten, kanınızdaki şeker bakterileri harekete geçirebildiğinden enfeksiyon riskiniz de yüksektir.

2. İstemsiz kilo veriyorsanız

Aniden, denemeden kilo verirseniz, bu, biri diyabet olan birkaç farklı şeye işaret edebilir. İnsülin şekeri kanınızdan hücrelerinize taşır ve bu da güç sağlar. Kâfi insülininiz yoksa, bedeninizin diğer bir şeyi yakması gerekecektir: yağ ve kaslar. Bu, birdenbire çok kilo vermenize neden olur. Altı ay içinde beden yükünüzün yüzde 5 ila 10’unu kaybettiyseniz, bir doktora gitmeniz gerekir.

3. Her vakit kendinizi yorgun hissediyorsanız

Diyabet, karbonhidratları glikoza dönüştürmemenize neden olduğu için bedeninizin ana güç kaynağı yoktur. Bu, âlâ bir uyku ritmine sahip olmanıza karşın kendinizi çok yorgun hissetmenize neden olabilir. Elbette yorgun hissetmenin öteki nedenleri de olabilir, fakat bu belirtiyi bahsettiğimiz öteki belirtilerle birlikte yaşıyorsanız şeker hastalığınız olabilir.4. Maya enfeksiyonu yaşıyorsanız

Bir bayan olarak, şeker hastalığınız varsa maya enfeksiyonlarını daha sık yaşayabilirsiniz. Kanınızdaki tüm şeker nedeniyle, maya çok “beslenir” ve bu da enfeksiyonları daha sık yaşamanıza neden olur. Birkaç ay içinde birden fazla enfeksiyon geçirdiniz mi? Bu, kan şekeri seviyelerinizin çok yüksek olduğunun bir işareti olabilir. Enfeksiyonlar, aşağıdakiler dahil, cildin rastgele bir sıcak, nemli kıvrımında büyüyebilir

  • Parmaklar ve ayak parmakları arasında
  • Göğüs altı
  • Cinsel organların içinde yahut çevresinde

5. Ansızın bedeninizin kimi yerlerinde ortaya çıkan siyahlıklar

Boynunuzda, koltuk altlarınızda yahut kasıklarınızda ansızın siyah noktalar mı oluştu? Bu diyabete işaret edebilir. Bayanlarda PCOS’u (polikistik over sendromu) da gösterebilir.

6. Kaşıntı yaşıyorsanız

Kan şekeri düzeyi yüksek olan birçok diyabet hastası kaşıntıyı daha sık yaşar. Şeker mantar enfeksiyonlarını beslediği için cildinizde enfeksiyon gelişebilir ve bu da kaşıntıya neden olur.

7. Yavaş güzelleşen yaralar yahut kesikler

Zamanla, yüksek kan şekeri kan akışınızı etkileyebilir ve bedeninizin yaraları güzelleştirmesini zorlaştıran hudut hasarına neden olabilir.