Brent petrolün varil fiyatı 90,32 dolara geriledi

Brent petrolün varil fiyatı bugün saat 09.18 prestijiyle kapanışa nazaran yüzde 0,15 azalarak 90,32 dolar oldu. Birebir dakikalarda Batı Teksas tipi (WTI) ham petrolün varili 83,33 dolardan alıcı buldu. Fiyatlardaki düşüşte, merkez bankalarının hızlanan faiz artırımı kararlarının akabinde ortaya çıkan ekonomik resesyon tasaları ve pahası artan dolar tesirli oldu.

Küresel çapta enflasyonist baskıların artacağı beklentileriyle merkez bankalarının agresif faiz artırımları devam ederken, Fed’in akabinde dün İngiltere, Norveç, İsviçre, Tayvan, Güney Afrika, Endonezya ve Filipinler merkez bankaları da siyaset faizinde artırıma gitti. ABD dolarının öbür para üniteleri karşısında bedelini ölçen dolar endeksindeki artış da dolara endeksli petrolü, öbür para ünitelerini kullanan alıcılar için daha kıymetli hale getiriyor.

Ancak Rusya-Ukrayna savaşının yarattığı jeopolitik riskler, İran nükleer mutabakatının çıkmaza girmesi ve ABD’nin stratejik petrol rezervlerindeki düşüş, piyasalardaki arz daralması telaşlarını destekleyerek fiyatların düşüşünü kısıtlıyor.

ABD’NİN PETROL REZERVİ SON 40 YILIN EN DÜŞÜK SEVİYESİNDE

ABD’nin stratejik petrol rezervlerinin son 40 yılın en düşük düzeyine gerilediği varsayım edilirken, yıl başında 600 milyon varil düzeyinde olan rezervlerin 427 milyon varil düzeyine gerilediği kaydediliyor. Uzmanlar, petrol fiyatlarının arz riskleri ve daralan piyasa şartları nedeniyle 80 doların üzerinde dayanak bulmaya devam edeceğini lakin global resesyona daha süratli bir biçimde geçiş olması durumunda fiyatların bu düzeyin de altına gerileyebileceğini iddia ediyor.

Brent petrolde teknik olarak 90,42 ile 90,59 dolar aralığının direnç, 89,97 ile 89,69 dolar aralığının ise dayanak bölgesi olarak izlenebileceği belirtiliyor.