Beşşar Esad: Türk operasyonlarına karşı devlet ve halk olarak direneceğiz

Suriye başkanı Beşşar Esad, Russia Today (RT) kanalına gündeme ait değerlendirmelerde bulundu.

Beşşar Esad“ülkesinin topraklarına yönelik rastgele bir Türk operasyonuna karşı devlet ve halk düzeyinde direneceklerini” söyledi.

Esad, Rusya‘nın NATO‘nun genişlemesi problemiyle ilişkilendirilemeyecek bir saldıraya maruz kaldığını, bunun Birinci Dünya Savaşı‘ndan evvel bile devam eden bir hücum olduğunu söyledi.

Beşşar Esad, Rusya’nın, Suriye‘nin bir müttefiki olduğunu belirterek, “Rusya, Suriye’nin bir müttefikidir. Birinci Dünya Savaşı’ndan evvel de Rusya’ya yönelik taarruzlar vardı. Hücumlar artık de devam ediyor. Rusya’nın buradaki rolü, milletlerarası istikrarın bir kesimi olarak çok önemlidir” diye konuştu.

Esad, “Bugün Rusya’nın gücü, memleketler arası istikrarın tekrar kurulmasını teşkil ediyor. Rusya, kendisine yönelik savaşı kazanırsa ya da dünya sahnesindeki siyasi pozisyonunu daha da güçlendirirse, bir müttefik olarak bu bizim faydamıza olacaktır” dedi.

‘TÜRK OPERASYONUNA KARŞI DİRENECEĞİZ’

Beşşar Esad, Türkiye’nin, terör örgütü YPG/PKK‘ya yönelik Suriye topraklarında icra edeceği operasyonlara karşı direneceklerini söyledi.

Esad, “Operasyon olursa birinci etapta halk direnişi olacaktır. Elbette halk, Suriye ordusunun mevzilendiği yerlerde ve Suriye’deki tüm bölgelere konuşlandırılmıyor. Askeri şartlar direkt çatışmaya imkan sağladığında bunu yapacağız” diye konuştu.

‘KABİLİYETLERİMİZİN MÜSAADE VERDİĞİ ÖLÇÜDE DURUM BİREBİR OLACAK’

Beşşar Esad, Türkiye’nin, Şubat 2020’de gerçekleştirdiği Bahar Kalkanı Harekatı‘nda Suriye ordusunun “bazı Türk amaçlarını vurduğunu” öne sürdü.

Esad, “İki buçuk yıl evvel Suriye ve Türk ordusu ortasında bir çatışma yaşandı. Suriye ordusu, Suriye topraklarına giren birtakım Türk maksatlarını imha etmeyi başardı. Askeri kabiliyetlerin müsaade verdiği ölçüde durum birebir olacak. Ayrıyeten, halk direnişi de başlayacak” dedi.