Bakır/altın oranı ekonomik küçülmeye işaret etti

Ekonominin barometresi bakır fiyatlarındaki sert gerileme, altının sıkıştığı köşeden çıkışının sinyalini veriyor olabilir. Bakır ve altın ortasındaki ilgi merkez bankalarının faiz artırma alanlarının daraldığına işaret ediyor. Bakırın ne kadar altın aldığını gösteren oarn düşüyor. Bu durum ekonomik sakinlikten kaçınmak için, altını aşağı çeken faiz artışlarının yavaşlamasına yer oluşturuyor.

BAKIR 1 AYDA YÜZDE 17 ALTIN İSE YÜZDE 8 DÜŞTÜ

Dünya gazetesinden Evrim Küçük’ün haberine nazaran; şu sıralar ton başına 7 bin 400, pound başına 3.30 dolar civarında süreç gören bakır fiyatları son 1 ayda yüzde 17 civarında, yıllık bazda ise yüzde 24 geriledi. 1.700 doların altına inen ons altının son 1 ayda paha kaybı yüzde 8, yıllık düşüş ise yüzde 6.4 oldu. Ekonomik sakinlik yahut enflasyon kaygılarına karşı endüstriyel faaliyetlerin pusulası olarak kabul edilen bakır/ altın oranı da son aylarda düşüş eğilimine girdi ve 1 ton bakır için rasyo 4.3 son 1.5 yılın en düşük düzeyine indi.

Hanehalkı talebinin ve tüketiminin artacağına olan inanç nedeniyle sanayiler yatırım yapıp üretimi artırdıkça ekonomik genişleme çoklukla bakır/ altın oranını artırıyor. Buna karşılık, ekonomik aktivitede gerileme ve üretimin yavaşlaması, yüksek enflasyon devirlerinde bu rasyo şu sıralar olduğu üzere geriliyor. Ağustos 2020 ile Ekim 2021 ortasında, Covid-19 sonrası global ekonomik toparlanmanın fevkalâde hızlanmasıyla bakır/ altın rasyosu neredeyse iki katına çıktıktan sonra, 2022’nin birinci çeyreğinde neredeyse sabit kaldı. Sonrasında ise yatırımcıların ekonomik toparlanmanın sürdürülebilirliği konusundaki artan tasaları nedeniyle bakırın performansı altına oranla berbatlaştı.

Stagflasyonun birinci kademesi Bakır/altın oranı giderek düşüş yaşarken, bu durum stagflasyonun birinci belirtisi olarak gösteriliyor. Capital.com tarafından yapılan tahlile nazaran altın ve bakırdaki fiyat hareketleri stagflasyonun yaklaşmakta olduğu uyarısı yapıyor. Stagflasyon, kalıcı enflasyonist baskıların bir sonucu olarak ekonomik büyümedeki yavaşlamayı söz ediyor. Fed’in faiz artırım temposunu düşürmesi ve ABD dolar endeksinin gücünü kaybetmesi halinde ons altın dayanak bulabileceği belirtiliyor.

Fakat uzmanlar, Fed’in önümüzdeki hafta faizi 75 -100 baz puan aralığında artırabileceği karmaşık bir periyottan geçildiği uyarısı yapıyor.

PSİKOLOJİK 1.700 DOLARIN ALTI RİSKLİ

ABD tahvillerinin kısa bir düşüş sürecinden sonra tekrar yükselmesi ve ABD 10 yıllık tahvil getirilerinin yüzde 3’ün üzerine çıkması ons altını baskıladı. Ons altın milletlerarası piyasalarda kritik 1.700 doları altına indi. Ons altın uzun bir periyottan bu yana 1700 bölgesi ve altında süreç görmediğinden bu bölge altında konumlanmış pek fazla takviye noktası bulunmaması risk oluşturuyor. Aşağı istikametli hareketlerde 1.680 dolar değerli bir takviye. Buranın altına satışların sarkması halinde 1.650 dolar dayanağı gündeme gelebilir. Tekrar 1.700 doların üzerine çıkılması halinde ise sırasıyla 1.722 dolar ve 1.745 dolar direnç düzeyleri takip edilecek.