Bakan Bozdağ’dan, iade edilen hatalılar hakkında açıklama

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, İsveç ve Finlandiya’dan PKK ve FETÖ mensuplarının iadesine ait yaptığı açıklamada, “Bizim beklentimiz terör kabahatleriyle ilgili iadelerle ilgilidir. Onun dışındaki hatalarla, suçlanan bireylerin iadesiyle ilgili bir beklentimiz kendilerinden yoktur. Türkiye’nin bu husustaki beklentileri karşılanmadığı sürece İsveç ve Finlandiya üçlü mutabakatta Türkiye’ye verdikleri kelamı yerine getirmemiş sayılacaklardır. NATO üyelik süreci bu nedenle bir adım ileri gitmeyecektir” dedi.

Bakan Bozdağ, Bayrampaşa’da katıldığı bir dizi programın akabinde gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Bir gazetecinin Finlandiya-İsveç ve Türkiye ortasında 26 Ağustos’ta gerçekleşecek toplantı hakkında değerlendirmelerini ve Türkiye’nin beklentilerini sorması üzerine Bozdağ, Türkiye’nin beklentilerini çok açık söz ettiklerini söyledi.

İsveç-Finlandiya ortasında imzalanan mutabakat metninde de Türkiye’nin taleplerinin kayıt altına alındığını, hem İsveç hem Finlandiya hükümetlerinin Türkiye’nin taleplerini yerine getirmeyi taahhüt ettiklerini, bu taahhütlerini de imzalarıyla tescil ettiklerini aktaran Bozdağ, güçlü bir sistemle da bu taahhütlerin yerine getirilip getirilmeyeceğinin denetleneceğinin karar altına alındığını tabir etti.

Bakan Bozdağ, şöyle devam etti:

“Şu ana kadar İsveç ve Finlandiya’dan terör hataları isnadı hakkında bulunan şahıslardan Türkiye’nin iadesini talep ettiği hiçbir kişi Türkiye’ye iade edilmemiştir. Türkiye’nin haklarında terör kabahatlerinden yargılama bulunup da iadesi istenen hiçbir kişi hakkında olumlu bir resmi dönüş Türkiye’ye olmamıştır. Bu mutabakattan sonra biz, İsveç ve Finlandiya’ya daha evvel gönderdiğimiz talepleri yenilediğimiz üzere yeni talepleri ve onların reddettiği talepleri de tekrar kendilerine ilettik. Bu iletmeden sonra da bugüne kadar Türkiye’ye olumlu yahut olumsuz her iki ülkenin de verdiği bir karşılık yoktur.”

“BEKLENTİMİZ DOLANDIRICILIK İSNADI OLANLARLA İLGİLİ DEĞİL”

Geçenlerde İsveç Başbakanı Magdalena Andersson’un bir Türk vatandaşının iadesine karar verdiklerini söz ettiğini lakin hakkında dolandırıcılık isnadı bulunan biriyle ilgili iade kararı verdiğini anlatan Bozdağ, şöyle konuştu:

“Bizim beklentimiz dolandırıcılık isnadı olanlarla ilgili değil. İsveç hükümeti ve Finlandiya hükümetinin bunu çok yanlışsız anlaması lazım. Türkiye’nin isteği, talebi terör kabahatleriyle suçlanan ve Türkiye’nin iadesini talep ettiği şahıslarla ilgilidir. Bunun dışındaki isimli cürümlerle ilgili, hakkında isnad bulunan şahısların iadesiyle ilgili olarak Türkiye-İsveç, Türkiye-Finlandiya ortasında rastgele bir sorun yok zati. Bu türlü bir sorun olmadığına nazaran bizim de bu mevzularda sorun varmış üzere göstermemiz de kelam konusu değil. İsveç tarafının, bu hususta sorun varmış üzere Türkiye’nin talebi bunlarla ilgiliymiş üzere bir yaklaşım içerisine girmeleri de ahlaki değil ve gerçek değil.

Kimse Türkiye’nin verdiği kelamların ne manaya geldiğini bilmediğini düşünmemelidir. Türkiye’ye verilen kelamların ne manaya geldiğini de Türkiye’nin çok âlâ bildiğini düşünmelidir. Bizim beklentimiz terör hatalarıyla ilgili iadelerle ilgilidir. Onun dışındaki cürümlerle, suçlanan bireylerin iadesiyle ilgili bir beklentimiz kendilerinden yoktur. Türkiye’nin bu husustaki beklentileri karşılanmadığı sürece İsveç ve Finlandiya üçlü mutabakatta Türkiye’ye verdikleri kelamı yerine getirmemiş sayılacaklardır. NATO üyelik süreci bu nedenle bir adım ileri gitmeyecektir. Onlara bizim hatırlatmamız şu olabilir; Türkiye’ye verdiğiniz kelamın gerisinde durun. Bir devletin lideri bir yere imza atıyorsa, bir hükümetin lideri bir yere imza atıyorsa o imzanın ardında durur. Lakin şu ana kadar imzaların ardında duran bir yaklaşımı maalesef göremedik. Lakin süreç devam ediyor. Biz de takibe devam edeceğiz.”