Bafetimbi Gomis: İkinci tercih olmam

Yeni döneme kısa bir müddet kala kadrolar çalışmalarını neredeyse tamamladı. Gelecek dönem performansı en çok merak edilen isimlerden biri de Bafetimbi Gomis…

Sabah’a konuşan Gomis, geçtiğimiz dönemi değerlendirirken, haftaya başlayacak lig ve Seferovic’le girişeceği forma yarışı için savlı konuştu.

“Kulübede oturmaya alışkın değilim”

Seferovic’le ilgili gelen, “Seferovic transfer edildi. Yedek kalma telaşı taşıyor musun?” sorusuna Gomis, “İstatistiklerim ortada… Kulübede oturmaya alışkın değilim zira ben hiçbir vakit ikinci tercih olmadım. Lyon ve Marsilya’da oynadığım devirlerde de uygun forvetler transfer edilmişti lakin forma rekabetini ben kazanmıştım. Seferovic ile tıpkı forma için savaşacağız, kıymetli olan bu. Bazen ben, bazen Seferovic, bazen birlikte oynayacağız. Galatasaray’ı doruğa taşıyacağız.” biçiminde cevap verdi.

“Kolay bir süreç değildi”

Gomis’in röportajının devamı:

-Galatasaray ismine berbat geçen geride kalan dönemi kıymetlendirir misin?

Kolay bir süreç değildi. Ekipteki gerilim, saha içine de yansıdı. Aslında başta Kerem olmak üzere çok güzel oyunculara sahibiz. Emre Kılınç’ı yetenekli buluyorum. Taylan ve Berkan da düzgün oyuncular. Elbette en uygun performanslarını göstermediler lakin sorumluluk aldılar ve daha uygun olacaklar. Grup arkadaşlarıma da söyledim; ‘Kötü vakitlerde başarılı olduğunuz vakitlerden daha çok şey öğrenirsiniz.’ Galatasaray’da geçirdiğiniz 1 sene, başka gruplardaki 2-3 seneye bedeldir. Bu forma çok ağır bir forma… Gereken tecrübeyi aldık gelecek ismine…


“İkincilik muvaffakiyet sayılmaz”

-Yeni dönemde nasıl bir Galatasaray izleyeceğiz?

Galatasaray için ikincilik bile muvaffakiyet sayılmaz. Taraftar sizden her vakit daha güzelini ister. Yeni lider, yeni idare, yeni teknik heyet ve yeni transferlerle Galatasaray’ın çehresi değişti. Güzel bir grup kuruluyor ve herkes birinci 11 için rekabet edecek. Avusturya’daki birinci hazırlık kampında çok yeterli çalıştık. Sonuna kadar savaşacağız ve Galatasaray topluluğunu keyifli edeceğiz. İlişkin olduğumuz yere yani tepeye döneceğiz.

“Büyük kulüplerde, büyük futbolcular forma giyer”

-Transferleri nasıl buldun?

Büyük kulüplerde büyük oyuncular forma giyer ve transferlerin hepsine çok sevindim. Leo (Dubois) ve Sergio (Oliveira) kadrolarına kaptanlık yapmış isimler. Seferovic de milletlerarası deneyime sahip. Galatasaray’a geldiğim birinci devirde de bu özellikte oyuncular vardı ve başarılı olmuştuk.

-Yeni hocan Okan Buruk’la ait nasıl?

Uzun müddettir kendisiyle arkadaşlığım var. Elbette artık ortamızda hoca-oyuncu ortasında olması gereken arayı koyduk. Başakşehir’i şampiyon yaptığında kendisini tebrik etmek için aramış “Bir gün Galatasaray’ı da çalıştıracaksın” demiştim. Allah’a şükürler olsun ki Galatasaray, Okan Buruk’u seçti. Taktik manada zeki bir teknik adam. Gücü çok uygun. Yabancı lisanlar bildiği için irtibat sorunu yaşamıyor. Ayrıyeten yeterli bir aile babası. Oğlu için yaptığı fedakârlıkları biliyorum. İnşallah G.Saray’ı şampiyon yapacak ve ileride Avrupa’da büyük bir grubu ya da Türkiye A Ulusal Grubu’nu çalıştıracak.


“Gol atamadığım vakit futbolu bırakırım”

-36 yaşındasın ve hâlâ fitsin. Futbolu ne vakit bırakmayı düşünüyorsun?

Her vakit kendime amaçlar koyuyorum ve 5 golle dönemi kapatsam bundan keyifli olamam! Hedeflediğim golleri atamadığım noktaya gelince futbolu bırakacağım.

“Gerçek Bafe’yi görecekler”

-Gomis ismine nasıl bir dönem geride kaldı?

10 GOL gayesi koymuştum; 9 gol attım. Düzgün oynadığım maçlar da oldu, berbat oynadığım müsabakalar da… Tecrübeli bir oyuncuyum lakin geçen dönem benim adıma da farklı bir deneyim oldu. Her vakit şampiyon olmak için oynadım. Geçen sezonki oyunumuzun benim futbol tarzıma uyduğunu söyleyemem. Agresif, önde basan ve oyunu domine eden bir ekipte gerçek gücümü gösteririm. Natürel ki grubun da benim ardımda olması kıymetli. Taraftarlar gerçek Bafe’yi bu dönem görecek.


“Kerem’e kızıyorum”

-Takım arkadaşın Kerem Aktürkoğlu hakkındaki görüşlerini öğrenebilir miyim?

Kötü bir dönemi geride bıraktık lakin Kerem’i kazandık. Kendisini çok geliştirdi. Vakit zaman oyun içinde pas vermediğinde ona kızıyorum fakat aslında bu türlü gelişecek. Çok yetenekli bir oyuncu Kerem. Ben de onu büyüğü olarak uyarıp yönlendireceğim.

-Mohamed mesleğine Fransa’da devam edecek. Ligue 1’de başarılı olmuş biri olarak ne söylemek istersin?

Nantes’ın teknik yöneticisi, arkadaşım ve bana Mohamed’i sordu. Düzgün bir forvet olduğunu ve ona inanç vermesi gerektiğini söyledim. Bence hakikat bir meslek planı izliyor. Galatasaray’da oynayan yabancılar buradan ağlayarak ayrılıyorlar zira Galatasaray çok özel bir kulüp. Telles burayı vitrin olarak kullanıp en üst düzeye ulaştı. Mohamed’de birebiri neden olmasın?

Bu kulüple olan bağım futbolun çok ötesinde… Türkiye’deki öbür kadrolara hürmetim var lakin kendimi Galatasaray’ın sembolü olarak görüyorum

-Fransa’da ezeli rakiplerin formasını (St.Etienne, Lyon ve Marsilya) giydin lakin Türkiye’de Galatasaray’dan diğer ekipte oynamayı düşünmedin. Neden?

Kazandığım paradan çok daha fazlasını sevgisaygı olarak gördüm. 1 sene oynadım ancak Galatasaray’dan hiç kopmadım. Fransa, Almanya ve Dubai’ye ailemle tatile gittiğimde beni gören Galatasaray taraftarı bana ikramlar verdi, hesap bile almak istemediler ve sevgileriyle beni şok ettiler!


“Hikayeyi tamamlayacağım”

Aklımda daima buraya geri dönmek ve yarım kalan öyküyü tamamlamak vardı. Ocak ayında öteki teklifler de aldım fakat bu kulübü çok sevdiğim için hiç tereddüt yaşamadım. Galatasaray’ın en yeterli vaktini da gördüm, en başarısız olduğu devri de. Galatasaray’a olan bağım, futboldan öte… Türkiye’deki başka büyük kulüplere hürmetim var ancak kendimi Galatasaray’ın sembolü olarak görüyorum. Aslında gol sevincime de bunu yansıtıyorum Aslan üzere kükreyerek…”