AYM’den Gülsüm Elvan kararı: Makûs muamele yasağı ihlal edildi

Anayasa Mahkemesi (AYM), Berkin Elvan’ın annesi Gülsüm Elvan’ın başvurusunu karara bağladı. Resmi Gazete’de yer alan karara nazaran; 2017 yılında İstanbul Kadıköy Süreyya Operası önünde karşıt kelepçeyle gözaltına alınan Gülsüm Elvan’a yapılan müdahale ile Anayasa’nın 17. unsurunda teminat altına alınan ‘kötü muamele yasağı’ ihlal edildi. Kararda, Elvan’a 20 bin lira tazminat ödenmesine de hükmedildi.

NE OLMUŞTU?

Kanun kararında kararname (KHK) ile mesleklerinden ihraç edilen ve cezaevinde açlık grevinde olan eğitimciler Nuriye Gülmen ve Semih Özakça için Kadıköy’de yapılan dayanışma aksiyonu polis tarafından engellenmek istenmiş, Berkin Elvan’ın annesinin de ortalarında olduğu bireyler aykırı kelepçeyle gözaltına alınmıştı. Aksi kelepçe takarken polisin kolunu kırdığı Gülsüm Elvan, hata duyurusunda bulundu.

Gülsüm Elvan ise ‘kötü muamele yasağının’ ihlal edildiğini belirterek, 2017’deki müdahaleyi Anayasa Mahkemesi’ne taşımıştı. Bugünkü Resmi Gazete’de yer alan AYM kararında, ‘haksız ve orantısız güç kullanıldığına ait tez hakkında yürütülen soruşturmanın etkisizliği nedeniyle makûs muamele yasağının tarz boyutunun ihlal edildiğine ait tezin kabul edilebilir olduğuna’ yer verildi. (HABER MERKEZİ)