Avrupa, güç krizinde önlemler almayı sürdürüyor

Avrupa Birliği (AB), bu bağlamda güç tasarrufu için hazırladığı gaz acil durum planını hayata geçirdi.

Planla AB ülkelerinin Mart 2023’ün sonuna kadar gaz tüketimini, son 5 yıldaki ortalama tüketime kıyasla istekli olarak yüzde 15 azaltmaları öngörülüyor. Bunun kâfi olmaması durumunda tasarruf tedbirlerinin zarurî hale getirilmesi planlanıyor.

Hazirandan beri Avrupa’ya gaz sevkiyatını önemli ölçüde azaltan Rusya’nın gaz vanalarını büsbütün kapatmasına karşı kelam konusu planla hazırlık yapan AB Komitesi, yıllık 45 milyar metreküp doğal gaz tasarruf etmeyi hedefliyor.

Bu kapsamda AB ülkeleri hem güç tasarrufu yapmak hem de gaz depolarını doldurmak için önlemler açıklamaya devam ediyor.

ALMANYA, YÜZDE 15’TEN FAZLA GAZ TASARRUFU İSTİYOR

Rus gazına önemli ölçüde bağımlı olan AB’nin lokomotif ülkesi Almanya, yüzde 15’ten fazla gaz tasarruf edilmesini gerekli görüyor.

Almanya’nın güç piyasasını düzenleyen kurumu Bundesnetzagentur (BNetzA) Lideri Klaus Müller, sonbaharı ve kışı geçirmek için tüketicilerin en az yüzde 20 güç tasarrufu yapması gerektiğini söyledi.

Benzer görüşü savunan İktisat ve İklim Muhafaza Bakanlığı, “Almanya için (yüzden 15’ten) daha büyük bir tasarruf muhtaçlığı görüyoruz” açıklamasında bulundu.

Ülkenin kışa hazırlanması ve gaz depolarının doldurulması için “Enerji Güvenliği Paketini” açıklayan Bakanlık, kömür santrallerini tekrar faaliyete geçirmeyi planlıyor. Pakette, elektrik üretimi için daha fazla yenilenebilir güç kullanılması, tertipli olarak kullanılmayan yerlerin ısıtılmaması ve meskenlerdeki havuzların gazla ısıtılmasının yasaklanması yer alıyor.

Daha evvel kapatılması kararı alınan nükleer santrallerin çalışmasının makul müddet uzatılması da planlanıyor.

Almanya İktisat ve İklim Bakanı Robert Habeck, tasarruf için duş mühletinin kısaltılmasını tavsiye ederken; Maliye Bakanı Christian Lindner de gazla çalışan ısıtma sistemlerinin ayarlarının optimal hale getirilmesini ve kamu kesiminde Noel devrinde meskenden çalışmaya geçilmesini önerdi.

Alman hükümeti, halkı güç tasarrufuna motive etmek için bir kampanya başlatmayı hedefliyor.

Yerel idareler de güç tasarrufu yapmak için çeşitli tedbirler almaya başladı. Berlin ve Köln üzere kentlerde, çok sayıda yapı artık gece ışıklandırılmıyor.

Hannover Belediyesi de yüzme havuzlarının gaz ile ısıtılmaması, spor salonlarının sıcaklığının 15 santigrat olması ve buralarda sıcak suyla duş alınmaması ile fıskiye ve çeşmelerin kapatılması üzere önlemler aldı.

BAVYERA’DAN “TASARRUF ÖNLEM” PAKETİ

Bavyera eyalet idaresi de “tasarruf tedbir paketi” hazırlayarak devlet dairlerinin en fazla 20 santigrada kadar ısıtılması, sıcak suyun verilmemesi, caddelerin ışıklandırılmasının sonlandırılması üzere önlemler aldı.

Ayrıca eyalet bakanlıklarında ve dairlerinde şartlar uygunsa meskenden çalışılması ve resmi misyonlar için seyahatlerin mümkün olduğu kadar yapılmaması öngörülürken, yakın iş seyahatlerinin mecburî olması durumunda buralara toplu taşıma araçlarıyla gidilmesi istendi.

Almanya’da bir yandan tasarruf önlemleri alınırken, öteki taraftan tüketiciler gelecek aylarda artan güç fiyatlarıyla karşı karşıya kalacak.

Alman hükümeti, yüksek fiyatlarla gaz almak zorunda kalan güç şirketlerini desteklemek için tüketicilerin ödeyeceği katkı hissesinin ekimden itibaren yürürlüğe girmesine ait düzenlemeyi kabul etti. Bu da tüketicilerin ödeyeceği fiyatların ekimden itibaren önemli formda artmasına yol açacak.

Almanya’da Federal Kiracılar Birliği Lideri Lukas Siebenkotten, artan güç fiyatları nedeniyle milyonlarca kişinin konut kiralarını ödeyemeyecek duruma gelebileceği uyarasında bulundu.

BELÇİKA’DA GÜÇ TASARRUFU İÇİ KAMPANYA

Belçika’da federal hükümet, vatandaşları daha verimli güç tüketimi konusunda bilgilendirmek üzere kampanya başlattı.

Bilgilendirmede, güç fiyatlarının çok yüksek düzeylerde bulunduğu anımsatılarak, güç tüketiminin makul yapılmasının kıymetli ölçüde tasarruf sağlayacağı, bunun iklim için de yararlı olduğu belirtildi.

Evlerin ısısının azaltılması, ısıtılmayan odaların kapılarının kapalı tutulması, ısıtmanın bir saat evvel gece moduna ayarlanması ve ısıtıcıların yatmadan yahut meskenden çıkmadan 1 saat evvel 15 dereceye ayarlanması üzere tekliflerde bulunan Belçika hükümeti, ısıtmanın bir derece düşürülmesinin yıllık 240 avro tasarruf manasına geldiğine işaret etti.

ENERJİ VERİMLİLİĞİ ETİKETLERİNİN DİKKATE ALINMASI İSTENDİ

Çok fazla güç tüketen mesken aletleri konusunda da ihtar yapıldı. Yeni çamaşır makinesi, televizyon yahut derin dondurucularda güç verimliliği etiketlerinin dikkate alınması istendi.

Derin dondurucu için ülkü sıcaklığın sıfırın altında 18 derece olduğu, bundan her 1 derece düşüğünün yüzde 5 ek elektik tüketime karşılık geldiği kaydedildi.

Buzdolaplarının buz oluşumu fark edildiğinde buzun çözülerek temizlenmesi istendi. Buzdolabında 2 milimetrelik bir buz katmanının yüzde 10 daha fazla güç tükettiği bildirildi. Dondurucuların bodrum katına, garaja yahut ısıtılmayan diğer bir odaya yerleştirmesi de önerildi.

KISA UZAKLIKLAR İÇİN YÜRÜYÜŞ, SCOOTER YAHUT BİSİKLET TERCİHİ

Ulaşımda kısa aralar için yürüyüş, scooter yahut bisikletin tercih edilmesi tavsiye edilirken; uzun seyahatlerde da mümkün olduğunca araba yerine otobüs, tramvay, metro yahut trenin kullanılması istendi.

Otomobillerde ekonomik sürüşün tercih edilmesi talep edilirken, otoyolda azamî sürat yerine saatte 100 kilometre süratle gidilmesinin yakıt tüketimini yüzde 10-15 düşüreceği tabir edildi.

Belçika’da tren seferlerinde kampanya düzenlendi, 1 kişi fiyatına 2 kişilik tren bileti alınması imkanı sağlandı.

GIDALARI ISITMAK İÇİN MİKRODALGA KULLANILMASI ÖNERİSİ

Mikrodalganın elektrikli yahut gazlı ocaklardan 4 kat kadar az güç tükettiği anlatılarak besinleri ısıtmak için mikrodalganın tercih edilmesi önerildi.

Yemek pişirirken elektrikli ocakların kullanılması talep edilirken, bunların güç verimliliğinin gazlı ocaklardan daha yüksek olduğu, yemek pişirirken tencere kapağının da kapalı tutulması tavsiye edildi.

DOĞRU YALITILMIŞ BİR MESKEN YÜZDE 30 GÜÇ TASARRUFU SAĞLAYACAK

Evlere ısı yalıtımının yeterli bir yatırım olduğu da vurgulanarak yanlışsız yalıtılmış bir meskenin yüzde 30 güç tasarrufu sağlayacağı aktarıldı. Yalıtım materyalleri, solar panel, ısı pompası üzere eserlerin KDV’leri düşürüldü.

Federal hükümet, örnek teşkil etmek için kamu binalarında güç tasarrufuna gidileceğini açıkladı.

İSPANYA’DA GÜÇ TASARRUF PLANI 1 KASIM 2023’E KADAR UYGULANACAK

İspanya’da sol koalisyon hükümetinin aldığı ve 10 Ağustos’ta yürürlüğe giren güç tasarruf planının 1 Kasım 2023’e kadar uygulanması öngörülüyor.

Tasarruflar kapsamında kamu binalarında, ticari alanlarda, büyük mağazalarda, havaalanları, tren ve otobüs garları üzere ulaşım altyapılarında, kültürel alanlarda, otellerde klima kullanımı yazın 27 derece, kışın ısıtmalarda 19 derece ile sonlandırılıyor.

Plan gereği saat 22.00’den sonra kamu binaları ve mağaza vitrinlerinin ışıklarının kapatılması gerekiyor.

Yeni uygulamadan hastaneler, okullar, spor salonları, kuaförler ve çamaşırhaneler muaf tutuluyor. Kurallara uymayan işletmelere para cezası uygulanacak.

Hükümet, güç tasarruf planının uygulanmasında esnek olacağını duyursa da ana muhalefetteki sağ görüşlü Halk Partisinin iktidarda olduğu Madrid özerk idaresindeki mahallî hükümet, karşı çıktığı yeni uygulamayı Anayasa Mahkemesine götüreceğini açıkladı.

HOLLANDA, GAZ DEPOLARINI DOLDURMAYI HEDEFLİYOR

Hollanda, Rus gazı ve petrolüne bağımlılığı azaltmak için ülkede güç tasarrufu konusunda kıymetli tavsiyelerde bulunan ülkelerden bir oburu olarak dikkat çekiyor.

Hükümet sitesinde yayımlanan “Gaz tasarrufu ve Güzelleştirme Tedbirlerine” nazaran gelecek kışa hazırlık emeliyle gaz depolarının büsbütün doldurulması ve başka ülkelerden sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) alımı hedefleniyor.

Hollanda, doğal gaz tasarrufu için daha evvel kapatılması kararlaştırılan kömür santrallerinin faaliyet mühletini uzatmayı, rüzgar gücü ve yenilenebilir güç kaynaklarının artırılmasını hedefliyor.

Kamu kurumları ve üniversitelerin binalarının daha düşük bir derecede ısıtılması planlanıyor.

İş dünyasına da gaz ve elektrik kullanımında tedbirler almaları ve iş yerlerinde sistemli olarak kullanılmayan alanların kapatılması daveti yapıldı.

Madencilikten Sorumlu Devlet Bakanı Hans Vijlbrief, Groningen’deki doğal gaz çıkarma faaliyetlerinin ekimden itibaren devam edeceğini ve 2023’e kadar süreceğini açıkladı.

Hükümet, ülkede su derdi yaşandığını ve su tüketiminin denetim edilmesi için Ulusal Su Kıtlığı Yönetiminin (MTW) kurulduğunu açıkladı, pak suya erişimin devam etmesi için halka suyu daha dikkatli kullanma uyarısı yapıldı.

AVUSTURYA’DA “SICAK SU YERİNE SOĞUK SU KULLANILMASI” TAVSİYESİ

Ülkenin Üst ve Aşağı Avusturya eyaletlerinde, tarihi binaların yanı sıra ırmakların üzerindeki köprüler ve çeşitli resmi yapıların ışıklandırılmasında tasarrufa gidildi. Buna nazaran, kelam konusu yapılar, mahallî saatle 23.00’e kadar ışıklandırılacak.

Enerji Bakanlığı, tasarruf kapsamında vatandaşların sıcak su yerine soğuk su kullanmaları tavsiyesinde bulundu.

Avusturya’nın başşehri ve en ağır nüfusa sahip Viyana’da da çeşitli tasarruf tedbirlerinin alınması planlanıyor.

Gece boyunca aydınlatılan tarihi ve resmi yapıların ışıklandırılması kısıtlanacak. Ayrıyeten resmi daire ve okullarda da ısıtma azaltılacak. Noel devrine cadde ışıklandırmalarının da bu yıl yapılmaması planlanıyor.

Avusturya Güç Ajansı Müdürü Franz Angerer, tasarruf tedbirlerine ait yaptığı açıklamada, kelam konusu binaların aydınlatma uygulamasının sonlandırılması ve resmi kurumlarda ısınma sistemlerinin makul bir derecenin altında tutulmasının yüzde 15 tasarrufa yol açacağına dikkati çekti.

İSVİÇRE’DE “MUM VE ODUN STOKLAMA” ÇAĞRISI

İsviçre Federal Elektrik Kurulu Lideri Werner Luginbühl, güç krizi nedeniyle ülke genelinde kış mevsiminde süreksiz elektrik kesintileri yaşanabileceği ihtarında bulundu.

Luginbühl, vatandaşlara, “birkaç saat süren elektrik kesintilerine karşı mum ve konutunda odun sobası olanlar için odun stoklama” daveti yaptı.

BULGARİSTAN’DA HÜKÜMET TASARRUF TEDBİRLERİ ALMIYOR

Bulgaristan’ı “düşman ülke” ilan eden Rusya, ülkeye doğal gaz transferini kesmesinin akabinde misyonundan istifa eden Kiril Petkov hükümeti, sonbahar ve kış devrinde daha çok hissedilecek güç krizinin tesirlerini hafifletmek emeliyle ABD’den 6 gemi sıvılaştırılmış doğal gaz sipariş etti.

Petkov’dan sonra vazifeye gelen Başbakan Gılıb Donev’in kurduğu süreksiz hükümeti, gemilerin gelişinin kesin olmadığını belirtti. Hükümet, doğal gaz temini ile ilgili sıkıntılardan dolayı kriz masası oluşturarak, Azerbaycan ile Türkiye üzere farklı kaynaklardan gaz getirmeye çalışıyor.

Bulgaristan’da hükümet tarafından rastgele bir tasarruf tedbiri alınmıyor. Ülkede akaryakıt fiyatları artarken, mümkün ısınma meseleleri nedeniyle klima satışlarında bariz bir artış yaşanıyor.