‘ASELSAN millileştirmede savunma endüstrinin tepe noktasına ulaştı’

İzmir Fuar alanında Expo Tech/Ar-Ge Ür-Ge İnovasyon Sanayi ve Teknoloji Fuarı’nın ikincisi düzenlendi. Otomotivden savunma sanayine, tarımdan besine, güçten bilişime kadar tüm bölümlerdeki teknolojiyi kullanan üreticilerin katıldığı fuarda ASELSAN da yer aldı.

ASELSAN Tedarik Zinciri İdaresi Genel Müdür Yardımcısı Nuh Yılmaz savunma endüstrinde millileştirmenin değerine dikkati çekerek, “ASELSAN’da yıllar içinde çok önemli değişimler oldu. Vazife başındaki idareler, sayın genel müdür, kesim liderleri ve işçinin ulusallaştırmaya eğilmesi, ulusallaştırma ile ilgili özel bir tertip kurulması sayesinde ASELSAN’da yüzde 72 yurt yerlilik oranına ulaştık. Bu savunma endüstrinin şu ana kadar geldiği tepe noktalardan bir tanesi ve ülkemiz ismine da çok kıymetli bir adım” tabirlerini kullandı.

DHA

“18 YILDA YERLİLİK ORANINDA ÇARK AKSİNE DÖNDÜ”

Millileştirme konusunda Türk Savunma Endüstri’nin 2004 yılında başlayan bir serüveni olduğunu söz eden Yılmaz, “2004 yılında savunma endüstrinde yerlilik oranı yüzde 30, dışa bağımlılık oranı yüzde 70 idi. Ortadan geçen 18 yılda bugün savunma endüstrisinde yerlilik oranı yüzde 70, dışa bağımlılık oranı da yüzde 30 mertebesine indi. Bu bir yol haritası. Sayın Cumhurbaşkanının liderliğinde Savunma Sanayi Başkanlığı’nın çizdiği vizyon ve vakıf şirketlerin bu şirketi gerçek uygulamasıyla oluştu” açıklamalarında bulundu.

“500’ÜN ÜZERİNDE ULUSALLAŞTIRMA PROJESİ”

ASELSAN tarafından ulusallaştırma çalışmalarının yalnızca bir iş olarak değil, ulusal maksat ve dava olarak görüldüğünü lisana getiren Yılmaz, “Halihazırda yürüyen 500’ün üzerinde ulusallaştırma projesi var. 340’ın üzerinde firmayla 550’ye yakın eserin ulusallaştırma çalışması devam ediyor. Son üç senede 350 milyon dolarlık potansiyel bir büyüklük millileştirilerek yurt içinde kaldı. Bunları peyderpey firmalarımıza sipariş vermeye devam ediyoruz. Biz bunları yerli firmalarımızla yapıyoruz. Ekosistemimizde şu anda 3 bin 500 tane tedarikçi firmamız var. Ulusallaştırma çalışmalarının temel dinamiğini de bu firmalarımız oluşturuyor. Ulusallaştırma ekosistemine yeni firma kazandırmak için bugün fuardayız. ASELSAN’a kayıtlı Türkiye’de 14 binin üzerinde firma var. Çabucak çabucak isteyen her firma ASELSAN’a ulaşıp tedarikçisi olabilir. Bizim değer verdiğimiz alan bir arada ulusallaştırma yapacağımız firmalar. Fuarda bulunma emelimiz da biraz ulusallaştırma faaliyetlerini tanıtmak, ekosisteme yeni firmalar kazandırmak” diye konuştu.