Anadolu Üniversitesi, kız öğrenci yurdundaki tacizi protesto eden öğrenciye ‘disiplin soruşturması’ açtı!

Eskişehir’de 18 Nisan 2022 tarihinde gece saat 23.00 civarında Abdülmecit B. (42),  Anadolu Üniversitesi yerleşkesi içerisinde yer alan Yunus Emre Kredi Yurtlar Kurumu (KYK) Kız Öğrenci Yurdu’na girerek taciz teşebbüsünde bulundu. 

Abdülmecit B.’nin öğrencileri taciz etmesi nedeniyle öğrenciler üniversite yemekhanesinde ve yurt önünde hareket düzenlemişti. Yansılarını toplumsal medyadan da lisana getiren öğrencilerin isyanı üzerine Abdülmecit B. gözaltına alınmıştı.

NAMAZ İÇİN GİRMİŞ!

19 Nisan’da gözaltına alınan Abdülmecit B., gazetecilerin sorusu üzerine kız yurduna kazara girdiğini öne sürerek, “Ben yurda bilerek girmedim. Namaz kılmak için oraya girdim. Kimseye rastgele bir ahlaksız teklifte de bulunmadım. Ben oraya sıkıştığım için girdim” demiş ve sözü alındıktan sonra isimli denetim kaidesiyle hür bırakılmıştı.

(Abdülmecit B.)

DİSİPLİN SORUŞTURMASI BAŞLATILDI

10 Mayıs’ta Anadolu Üniversitesi Rektörlüğü Hukuk Müşavirliği tarafından hareket yapan öğrencilerden Özgür Genç Bayan (ÖGK) üyesi Sinem Çelebi hakkında disiplin soruşturması başlatıldı. Çelebi hususa ait Cumhuriyet.com.tr’den Mehmet Oflaz’a konuştu. 

Çelebi, yaşanan taciz olayını şöyle aktardı:

“18 Nisan saat 23.30 civarında Anadolu Üniversitesi içindeki Yunus Emre KYK Yurdu’na orta yaşlarda bir erkek girmiş ve kat kat gezerek bayanları taciz etmişti. Bayanlar fark edince hengame kıyamet yurttan çıkarılıyor. Bayanlar gece boyunca uyumuyor ve ömür alanlarındaki güvenlik ihlaline karşı bir ortada ses çıkarıyorlar.”

“BAŞINA BELA ALIRSIN”

Çelebi, 19 Nisan akşamı yemekhanede yaşanan tacize karşı öğrencilerle birlikte ses çıkarma hareketi yaptıklarını belirtti. Çelebi, “O gece kısım lideri Prof. Dr. Mustafa Erkan Üyümez numaramı bulup beni arayarak ‘Yeni aksiyonlar peşinde misin, yarın da birtakım aksiyonlar yapacakmışsın başına bela alırsın, soruşturma geçirirsin, üstten gelen bilgilere nazaran bu türlü bir sürecin var’ diyerek beni açıkça tehdit etti” diye konuştu.

“MÜCADELE ETMEYE ÇAĞIRIYORUM”

Dekanlık tarafından aranarak hakkında soruşturma başlatıldığını öğrenen Çelebi, kelamlarına şöyle devam etti:

“Hiç şaşırmadım. Direkt ‘yukarıdan’ gelen talimat, bayanların tacize karşı aksiyona geçmemesi gerektiğini söylediği çok açık bir gerçek. Tacize susmamız gerekiyor, etrafımızdaki bayanlar tacize uğrarsa görmezden gelmemiz gerekiyor (!) Susmazsak disiplin cezası alacağımızı hiç korkup çekinmeden tehditlerle aşikâr ediyorlar. Akademide taciz, şiddet, cinsiyetçi eğitim olması bayanların hayatını önemli manada etkiliyor. Münasebetiyle bu soruşturmanın da münferit olmadığı çok açıktır. Bana soruşturma açılırken tacizciye hiçbir yaptırım uygulanmaması da devletin bayan düşmanı tavrını ve siyasetlerini açığa çıkarmaya yetiyor. Tüm bunlara karşı çaresiz değiliz elbette. Bütün genç bayanları ve LGBTİ+’ları bu erkek devletin bayan düşmanı siyasetlerine ve giderek körükledikleri tacize, tecavüze, şiddete, bayan katliamlarına, erkek yargının cezasızlık siyasetlerine karşı gayret etmeye çağırıyorum.”

İşte o soruşturma ile ilgili gönderilen savunma davetiyesi: