ÂLÂ Parti’den AK Parti’ye ‘yabancılara konut satışı’ eleştirisi: ArsaKonutPartisi

ANKARA – DÜZGÜN Parti Kalkınma Siyasetleri Lideri Ümit Özlale toplumsal medya hesabından yaptığı paylaşımda Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıkladığı haziran datalarına nazaran yabancılara yapılan konut satışının geçen yılın tıpkı ayına nazaran yüzde 81,8 artmasına reaksiyon gösterdi. Paylaşımında hazırladığı tahlil datalarını kullanan Özlale, “Enflasyondaki uğraşıyla parmak ısırtan AKP, tıpkı başarıyı konut fiyatlarında gösteriyor” diyerek AKP’ye ArsaKonutPartisi yakıştırması yaptı.

Satılık konut ilanlarının ortalama metrekare fiyatının Nisan 2022’de Ocak 2021’deki seviyenin 2,71 katına çıktığına dikkat çeken Özlale, fiyatların Amerikan Doları cinsinden de 1,36 katına yükseldiğini vurguladı.

ÖZLALE’DEN ERDOĞAN’A ÖZEL ÇAY-SİMİT HESABI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yıllar evvel çay ve simit ile yaptığı minimum fiyat hesaplamasını hatırlatan Özlale, “Sayın Erdoğan’ın konut krizinin geldiği noktayı daha âlâ anlaması için çay-simit hesabına benzeri bir hesaplama yapalım” diyerek şöyle devam etti:
“Özel kesimde ortalama fiyatlı bir çalışan Ocak 2021’de 2635 gün çalışarak 100 m2 bir konut alabilirken bu mühlet Nisan 2022’de 4641 güne yükseldi. Pekala, bu konutları kim alıyor? Konut satışının yıllık artışı yabancılarda yüzde 81,8, yerlilerde yüzde 9,2 oldu. Yabancılara son bir yılda satılan konut sayısı 2013’tekinin 6 katına çıkarken bu oran yerlilerde 1,4. Konut satışları içinde yabancılara satışın hissesi yüzde 5,7 ile rekor tazeledi!”

‘ARSAKONUTPARTİSİ’NİN KIYILARI MİLLET İTTİFAKI’NDAN ALMAK İÇİN SON HAMLESİ

Antalya’da satılan her 3 konuttan birinin yabancılar tarafından alındığına dikkat çeken Özlale, bu sebeple Antalya’nın konut fiyatlarının en çok arttığı vilayet olduğunu ve devlet memurlarının yüksek kira ve konut fiyatlarını karşılayamadığı için Antalya’dan tayinlerini istediğine vurgu yaptı. Özlale paylaşımının sonunda “İşte size ArsaKonutPartisi’nin kıyıları Millet İttifakı’ndan almak için son hamlesi!” dedi. (DUVAR)