AFAD ve Meteoroloji uyardı, tarih verdi: Bu vilayetlerde yaşayanlar dikkat!

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, birçok vilayet için yağış ihtarında bulundu. Marmara’nın güneydoğusu, İç Ege, İç Anadolu, Batı ve Orta Karadeniz’in iç kısımları, Burdur, Antalya’nın iç batı ilçeleri, Kars, Ardahan, Hatay, G. Antep ve Kilis etraflarının lokal olmak üzere aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı olması bekleniyor. Doğu Anadolu’nun kuzey ve batısı ile Doğu Karadeniz için sel ve su baskını uyarısı yapıldı.

Öte yandan AFAD toplumsal meyda hesabından yaptığı paylaşımında, “Sel, su baskını, yıldırım, dolu üzere aksiliklere karşı önlemli olun” tabirlerine yer verdi.

Meteoroloji tarafından yapılan değerlendirmelere nazaran, ülkenin kuzey, iç ve batı bölümlerinin kesimli ve yer yer çok bulutlu, Marmara’nın güneydoğusu, İç Ege, İç Anadolu, Batı ve Orta Karadeniz’in iç kesitleri, Burdur, Antalya’nın iç batı ilçeleri, Kars, Ardahan, Hatay, G. Antep ve Kilis etraflarının mahallî olmak üzere aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı, öbür yerlerin az bulutlu ve açık geçeceği varsayım ediliyor. Sabah saatlerinde Orta ve Doğu Karadeniz kıyılarında yer yer sis ve pus bekleniyor. 

SICAKLIK 2-4 DERECE ARTIYOR

Hava sıcaklığının iç ve doğu bölümlerde 2 ila 4 derece artacağı, öbür yerlerde kıymetli bir değişiklik olmayacağı, ülkenin genelinde mevsim normalleri civarında seyredeceği varsayım ediliyor.

Rüzgar çoklukla batı ve güneybatı, Ege’de yer yer kuzeyli taraflardan hafif, orta sıra orta kuvvette eseceği kestirim ediliyor.

DOĞU ANADOLU’DA KUVVETLİ SAĞANAK YAĞIŞ

Pazar günü, öğlen saatlerinden itibaren Doğu Anadolu’nun kuzey ve batısı ile Bingöl ve Muş etraflarında görülecek olan sağanak ve gök gürültülü yağışların lokal olarak kuvvetli olması bekleniyor.

Kuvvetli yağışların aralıklarla 16 Mayıs Pazartesi günü öğlen saatlerine kadar tesirli olacağı iddia ediliyor. Sel, su baskını, mahallî dolu yağışı, yağış anında kuvvetli rüzgar ve ulaşımda aksamalar üzere aksiliklere karşı dikkatli ve önlemli olunması uyarısı yapılıyor. Kalan kesitlerde güneşli hava hakim olacak.

DOĞU KARADENİZ’DE SEL VE SU BASKINI UYARISI

Pazar günü, öğle saatlerinden itibaren Doğu Karadeniz’in iç bölümlerinde Gümüşhane, Bayburt, Artvin etrafları ile Giresun, Trabzon ve Rize’nin iç kısımlarında görülecek olan sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışların lokal kuvvetli olması beklendiğinden, sel, su baskını, heyelan, lokal, dolu yağışı, yağış anında kuvvetli rüzgar ve ulaşımda aksamlar üzere aksiliklere karşı dikkatli ve önlemli olunması gerekiyor. 

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.