500 bin liralık ameliyatı bir kuruş vermeden oldu

Samsun’un Bafra ilçesinde yaşayan 10 yaşındaki Zümra Demircioğlu bel ve sırt bölgesinde çok ağrı ve günlük aktivitelerini yapmakta zorlanma şikayetleri nedenleriyle Samsun Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne başvurdu. Burada çekilen röntgen ve yapılan tetkikler sonucunda 75 derece omurga eğriliği tespit edilen minik Zümra için ameliyat kararı verildi.

Büyüme kollayıcı sisteminin uygulandığı ameliyatta minik Zümra’nın omurgası düzeltildi. Özel hastanelerde ortalama 300 ile 500 bin TL ortasında yapıldığı öğrenilen bu ameliyat artık Samsun Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde fiyatsız olarak gerçekleştiriliyor.

“Erken başlangıçlı omurga eğriliği ameliyatını başarılıyla gerçekleştirdik”

Ameliyatı gerçekleştiren ve ailelere tekliflerde bulunan Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Ömer Bozduman, “Küçük çocuklarda omurga eğriliğinin nedeni doğumsaldır. 5 yaşından sonra kendini gösterir. Sendromik ya da metabolik hastalıklar olduğu üzere bazen de nedeni bilinmeyen omurga eğrilikleri 10 yaşından evvel kendini gösterebilir. Bunlar kendilerini şu formda gösterir: Omurgalarda eğrilik bir asimetrik oluşturabilir. Ciltlerinde bir kıllanma yahut renk değişi olabilir. Olağandışı kol ve bacak boyutları, asimetrik kalça istikrarı, gövde balansının bozulması, gövde ile bacaklar ortasında uyumsuzluğun olması ya da çocuklar öne eğildiği vakit kamburun bir tarafta daha fazla çıkması üzere kendini gösterir. Bu durumları baktığımızda omurga eğrilik röntgenlerini çektiğimiz vakit omurgalarında oluşan eğriliğin derecesine nazaran bir tedavi şeması istiyoruz. Bu sene skolyoz ameliyatlarını başlatmıştık. Birinci erken başlangıçlı omurga eğriliği ameliyatını başarılıyla gerçekleştirdik” dedi.

“Devletimizin imkanlarıyla bu hizmeti fiyatsız olarak veriyoruz”

Ameliyat hakkında bilgi veren Dr. Ömer Bozduman, “Bu üzere durumlarda uzayan rot dediğimiz bir sistem uyguluyoruz. Bunun nedeni çocukları yaşı küçük olduğu için füzyon dediğimiz kaynatma ameliyatı yaparsak akciğerlerinde yetersiz gelişme, göğüs kafeslerinde yetersiz gelişme ve kanallarında yetersiz gelişme oluşabileceği için büyüme esirgeyici cerrahi yapıyoruz. Büyüme esirgeyici cerrahinin başka füzyon cerrahisinden alternatifi şudur: Sistemli aralıklarla düzeltme yapıyoruz. Çocuk büyüdükçe biz de bu sistem anestezi altında ya da anestezisiz olarak uzatarak çocuğun kâfi omurga büyüklüğüne ulaştıktan sonra kâfi kalıcı ameliyatı gerçekleştiriyoruz. Anestezi hocamız Doç. Dr. Serkan Turgal yardımı ile bu ameliyatı muvaffakiyetle gerçekleştirdik. 10 yaşındaki hastamıza büyüme esirgeyici sistemi yerleştirdik. Sistemli aralıklarla uzatmalarını yapacağız. Sonuncu ameliyatını omurgası büyüdükten sonra gerçekleştireceğiz. Eğitim ve Araştırma Hastanesi olarak bir birincisi gerçekleştirdik. Hastamız çok yeterlidir. Birinci günün kalkıp yürüdü. Dördün gün sonra taburcu ettik. Rastgele bir nörolojik yahut öbür bir sıkıntıyla karşılaşmadık. Muhtaçlığı olan tüm hastalarımıza Samsun Eğitim ve Araştırma Hastanesi olarak devletimizin imkanlarıyla bu hizmeti fiyatsız olarak veriyoruz. Aileler bu semptomlar hakkında dikkatli olmalıdır. En ufak kuşkuda polikliniklerimize bekliyoruz. Bizler yardımcı olacağız” diye konuştu.