27 ülkede ırkçılıkla çaba merkezi

Avrupa’da Türklere ve Müslümanlara yönelik ayrımcılık son yıllarda tepe yaptı. Avrupa’daki atak ve İslam aykırısı ırkçılığa maruz kalan Türkler ve Müslümanlar başta olmak üzere ayrımcılığa maruz kalanlar için yeni merkez kuruluyor. Milletlerarası Demokratlar Birliği (UID), Avrupa’da artan ırkçılığa karşı harekete geçiyor. UID, Ayrımcılıkla Çaba Merkezi kurmaya hazırlanıyor. UID Genel Lider Köksal Kuş, Merkez hakkında Yeni Şafak’a bilgi verdi.

Köksal Kuş

AVUKATLAR YOL GÖSTERECEK

Kuş, şunları söyledi: “Ayrımcılıkla Çaba Merkezi, UID’nin olduğu her yerde olacak. UID olduğu 27 ülkede 47 bölgede ‘merkez’ oluşacak. Ayrımcılık düşünmeyen kamuoyunu harekete geçirmemiz lazım. Ayrımcılığa karşı olan siyasetçileri, akademisyen, sanatkarları harekete geçirmek gerekiyor. Bu merkez sayesinde bu şahısları bir ortaya getirerek, ayrımcılığa karşı olduğumuzu anlatacağız. Merkez, ayrımcılığa uğrayan insanların verisini tutacak. Beşerler, en çok hangi formda ayrımcılığa uğruyor, en çok hangi yaş kümesine ayrımcılık yapılıyor üzere ayrıntıları raporlayacağız. Merkezdeki avukatlarımız mağdur olan şahsa yol gösterecek. Tüzel olarak her türlü dayanağı ve yönlendirmeyi yapacağız. Ayrımcılığa uğrayan birçok insanımız ne yapacağını bilmiyor. O manada insanımız bilgilendirilecek. Yıl sonunda da ne kadar insanın ayrımcılığa maruz kaldığını, evraklarıyla ortaya koyacağız.”

Mağdurlara ruhsal dayanak

27 ülkedeki merkezlerde mağdurlara ruhsal takviye verileceğini söyleyen Kuş şunları kaydetti: “Psikologlar tarafından ruhsal dayanak vereceğiz. Irkçılıktan ötürü ruh sıhhati bozulan bireylere takviye olacağız. Böylelikle yaşadıkları travmanın boyutlarını da ortaya koyacağız. Bu mevzularda farkındalık oluşturulacak. ‘Ayrımcılık nedir’, ‘yabancı düşmanlığı nedir’ üzere hususlarda bilinçlendirme de artacak. Irkçı atağa uğramadan evvel de toplumu bilgilendireceğiz. Günlük yüzlerce kişi ırkçılığa, İslam düşmanlığına maruz kalıyor. Bu merkez ile ayrımcılıkla gayret edeceğiz. Mağdur olan bireylerin yanında olacağız.”